Bölüm 163: İndirim

Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Sürekli ve her üründe indirim, indirimlerin inandırıcılığı, indirimin modern tanımı, başkasını kazıklama ihtiyacı, üstü çizili fiyatlar ve altın oran, promosyonlar, tanıdıkla indirim çözmek, yemek söyleme kampanyaları ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

9 thoughts on “Bölüm 163: İndirim”

 1. Selamlar işte aradığım konu! Kandırmacalı indirimlere kanmayan harbi indirimi alıp harbi bir kazık atma yaşatan kişiyim ben. Sosyete pazarlarından iki sezon önceki 300 TL’lik kotu 10 TL’ye alan, şu aralar meşhur bir internet alışveriş sitesinden 3 TL’ye tişört alan ve o tişörtün 50 TL’ye satılmasını izleyen kız. Işte benim zaferim. En çetin satıcıların kalbini fethederek ‘ben daha geçen şu fiyatta almıştım nasıl aldın o fiyata’ diye sorulan indirimlerin piri. Tüm çevrem ben şunu alacağım ama ucuz ama kaliteli nerede bulurum diye sorulan kişi. Az ama öz alışveriş yapmak bu işin sırrı, her indirim bakan ama almayan gerçek bir fiyat değişikliği indirimi farkedince kapan aylarca 120 TL izleyen blazer ceketi 20 TL’ye yakalayan ve zevkle giyen kız. Ayrıca sosyete pazarlarını kesinlikle tavsiye ederim bir çok ürün ufacık bir düğme değişik rengi tarzı defolarla sakız parasına satılıyor. Tabi defo var defo var ürün ucuz diye kalitesiz giyecek değiliz. Sosyete pazarlarında işin sırrı çok karıştırmak sabah erkenden gitmektir. Son olarak da başıma gelen bir hikaye anlatayım, Edirne’de gezerken bir çantada antika saat satan bir abiye denk geldim biraz anlıyorum kaliteden antikadan özel ilgim olduğu için dedim abi ne kadar ya al hadi 100 dedi baktım cebimde son 20 tl öğrenci insanız son günüm döneceğim İstanbul’a dedim abi 20 çıkar benden ama sağlık olsun diye giderken tamam al dedi çalışıyor da saat tıkır tıkır neyse aldım bir saatciye gittim bileğime büyük geldiği için. Abi saati nereden bulduğumu ve ne kadar aldığımı sordu ben de anlattım bana 200 TL satar mısın diye uzun süre darladıktan sonra olumsuz kararımı yıldıramayınca saldı beni bu da böyle bir hikayemdir…

  Like

 2. daha 2 hafta önce Amazon’dan 300 liralık kappa marka sneakers ayakkabıyı 40 lira gibi müthiş bir fiyata aldım. ben aldıktan 5 dakika sonra falan hepsi tükenmişti zaten. 2 haftadır kutuda duruyor ve daha kutusundan çıkarmadım. ilk defa bu markayı aldım ve bu markayla ilgili hiçbir fikrim yok. evet şu an kullanmıyorum, kutuda duruyor ama bu bir açgözlülük değil ihtiyaçtır. piyasada nereden baksan 500 liradan aşağı düzgün sneakers yok. bu sneakersla en az 4-5 ay çıkaracağımı tahmin ediyorum.

  Like

 3. gratis, rossman, şok, 20 tl üstü kasa arkası ürünler indirimli olarak alabilirsiniz diyorlar. Le petit marselliaises duş jeli 27 liradan 9.99 olmuş. colgate active now diş macunu 45 liradan 14 tl olmuş. İki parça ürün alsan 20 tl’yi geçiyorsun. Alışveriş oradan itibaren başlıyor. Mecbur alıyorsun.

  Like

 4. İndirimin sebebi bir ürünün liste fiyatının olması zorunluluğu. Üretici malını satıcıya bir liste fiyatı bildirerek satıyor. Fiziksel bir kitapçının maliyetleri ile online satış arasında devasa bir fark olduğu için online kitap satın aldığınızda dramatik olarak daha ucuza alabiliyorsunuz. İndirim kelimesi ile kampanya kelimesini karıştırdığınızı düşünüyorum. Bir ürün satış fiyatı = liste fiyatı – indirim. Kampanya ise dönemsel indirimlere verilen isim.
  Bir ürünün değeri sadece ürünün maliyeti ile ilgili bir konu değildir. Mesela Gucci’nin çıkardığı bir kıyafeti henüz kimse giymeden alan ve giyen kişiye modayı takip ediyor denir. Ama ürün elde kalıp, depoda yer tutmasın diye yapılan sezon sonu kampanyasından bu ürünü aldığında senin buna ödeyeceğin bedel düşer. Size çok temel bir soru soracağım: Bir satışçının işleyebileceği en büyük günah nedir? Cevabını gelecek haftaki yorumumda yazacağım 😊
  Not: Hakan’ın dubadan atlanabilir mi sorusuna verdiği “ya o öyle stabil bişey değil ki” tepkisiyle fark ettim ki siz iki haftadır farklı iki konuyu konuşuyorsunuz. Alex’in bahsettiği duba denizin üzerine kurulan platform olan duba. Hakan’ın bahsettiği duba ise tekne bağlamak için yüzeyde duran balon şeklindeki obje olan duba. Tam bir yanlış anlaşma vakası ldsknfljadb

  Like

 5. -Adana’da deniz var mı ?

  -Bilmiyorum ama adanalıların “skill-set”inde vardır bu.

  Sizin skill-set’inizinde complement’ini görmüş olduk.

  Mevzu coğrafya bilmemeniz değil yanlış anlamayın.

  Not: Adana ile hayattaki tek bağım Adana’da bir mekanda oturup adana yemek.

  Like

 6. Demek sizde de (Türkiyede) indirim artık indirim olmaktan çıkmış sanki fiyat kağıdı gibi her ürünün üstüne koyuluyor, bizde (Azerbaycanda) de artık öyle) bundan da ötesi var, çalıştığım bir yerde indirime extra indirim de yapılıyordu şöyle ki müşteri daha da indirim varmı diye sorarsa yapılırdı bu, bayaa iyi de indirim yapılıyordu. düşünün ki kimse böyle istekde bulunmasa indirim yapılacağından habersiz olacak bu daha çok dramatik durum bence)

  bu arada sizleri severik dinliyorum, malumunuz burada savaş var, savaş günlerinde kulaklıkda dng podcast, elde bir kahve/çay, kaosa bakarak hafif gülümsemeli sizi dinlemek bir zevk) sevgiler saygılar sizlere)

  Like

 7. Bir ara katıldığım çekiliş benzeri şeylerden yada tamamen rastgele bir şekilde o an orada bulunmam sayesinde toplamda iyi bir meblağ kazandığım bir dönemim oldu. Bu dönemde kazandığım şeyler arasında çok popüler bir oyunun, oyun içi eşyası da vardı. Bu eşyayı kazanınca bu durumu arkadaşlarımla paylaşmak istedim ama aldığım tepkiler çok değişik oldu. İlk başta gayet sakince aaaa sen zaten onu kullanmazsın bize versene tarzı tepkiler gelirken, daha sonra bu isteklerini reddetmeme rağmen yine üstüme gelmeye devam ettiler. Bu eşyayı istediğim gibi başkalarına veremeyecek olduğumu belirtmeme rağmen bir türlü ortak bir noktada buluşamadık. En sonunda konuşma sen de ne cimri adamsın ile bitti. İnsanların bir şeye bedavaya ulaşmak için bu kadar saçmalamalarına bir türlü anlam veremiyorum, sonuçta o eşyayı almak senin hayatını maksimum 1 gününü güzelleştirecek ve 1 günlük mutluluk için bu tip davranışlara değer mi?

  Like

 8. Amazon’dan kitap alacaktık. Baktık fiyatlara kargo bedava
  e dedik bu fiyata iyi bu kitaplar yoksa birde kargo ücreti şu kadar edecek.
  Aldık.
  Kargo bir geldi… kitapların orijinal fiyatları üzerine kargoları ekleyip yeni fiyat etiketi YAPIŞTIRMIŞLAR.
  Biz tasarruf ettik zannederken aslında aynı yerden gelecek kitapların her biri için ayrı kargo ödemişiz.
  Amazon’a yorum yazdık, yayınlamadılar.

  Bu da böyle bir keriz silkeleme anısıdır.
  Ama silkelenen keriz biz olduk 😢

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: