Bölüm 200: Yarım Bilgi

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Modern çağın rönesans insanları, aşı karşıtları ve yarım bilginin özgüveni, kurumlara güvenin erimesi, bilgi işleyecek donanıma sahip olmayanlar, seri şarlatan üretimi, edindiğin bilgiyi sorgulamak ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

8 thoughts on “Bölüm 200: Yarım Bilgi”

 1. Uzuun bir aradan sonra tekrardan selamlarr ! Ben bu arada tüm bölümlerinizi 2 kere falan daha bingeledim ve sizi en çok dinleyen kişi olmuş olabilirim. Daha nice 200 bölümlere sevgili Aleks ve Hakan.

  Like

 2. Öncelikle 200. bölümümüzü kutlarım. Yarım bilgi dünyayı kötüye götürüyor olsa da bilimsellik işin içine girdiğinde bir nebze katlanılabilir oluyor, en kötü aşının bile aşısızlıktan iyi olması gibi. Medyada yarım bilgi, yanlış bilgi olduğundan burada daha kötü bir hâl alıyor, neye inanacağımı şaşırıyorum ve habercilere de güvenim kalmıyor. Bilgi denilen şey yarım olmamalı, DNG gibi, daha konuşulacak çok konu vardır pat diye kesmeniz hoş olmaz. Konu kalmamışsa, konuşulabilecek istek konuları twitterda yorum olarak alıp bunlarla anket açarsanız her haftanın konusunu bu şekilde oluşturabilirsiniz, bir tavsiye. Teşekkürler.

  Like

 3. Merhaba! Sonunda günceli yakaladım. Bölümle alakalı değil de kendimle ilgili konuşcam. Artık canıma tak etti sevgili Aleks ve Hakan. Mersin’de iki kelam edebileceğim, sevişince götü kalkıp kendini seks tanrısı sanıp beni boşlamayan (belki de kolay lokmaymış diyip salıyorlardır) erkek bir bireyle görüşmeye açığım. 200. Bölümünüz kutlu olsun! Sevgiler..

  Like

 4. Yani bir yorum yazayım diye girdim drama queen reis biraz sakin olur mu lütfen. Kimlerle muhatap olmuş da böyle bir yorum yapmış çok yazık.
  Aleks ve Hakancım 2 haftadır istanbulda sürttüğüm için yorumları kaçırdım özür dilerim..
  Yarım bilginin en kötü yanı konuya tam hakim olamadığın için karıştırmak bence. Bazen bazı bilgileri birbirine karıştırıyorum en basitinden bir sanat ürünüyle ilgili olabilir. Yine de hiç bilmemektense böylesi daha iyi. Zaten hangi konuyu ne kadar bilebiliriz, en iyisi yorum yapacak kadar bilmek ama sanki kendi teoremiymiş gibi savunmamak. Mesela bi arkadaş vardı her konuda 1/100 bilgiyi sanki o üretmiş gibi anlatırdı ki artık arkadaşım değildir.
  200. Bölümünüzü kutlarım beraber nice bölümlere sanırım sizi 4 senedir güncel olarak takip ediyorum. Vuh çok uzun süreymiş yeter daha kaç yıl yapçanız?

  Like

 5. Merhaba, sizi uzun süredir takip ediyorum ama bu ilk yorumum. Bana kalırsa yarım bilgi veya eksik bilginin çok az dezavantajına karşı büyük bir avantajı var, o da bilgiyi işleme kapasitemize kattığı büyük yarar. Kısaca bakış açımızı geliştirmesi, mesela halk en azından yakın geçmişte ne kadar çok salgın olduğunu bilseydi/hatırlasaydı bu durumu gözünde bu kadar büyütmez komplo teorilerine kendini açmazdı bu kadar kolay yem olmazdı. İkinizi öpüyor zirve bırakmak konusunda endişelerinizi paylaşıyorum.

  Like

 6. Selamlar, bence de cok guzel bir bolumdu, biraz geriden geldigim icin anca dinleyebildim. Tek bildigim kimsenin hicbir sey bilmedigidir; herkes istedigine inaniyor sadece.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: