Bölüm 171: 2020 YILBAŞI ÖZEL

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

3.000 yıllık sesten Maradona’ya, Beyrut patlamasından ABD seçimlerine, George Floyd’dan Fatih Portakal’a, koronavirüsün damga vurduğu bu sıradışı yılın önemli olaylarını konuştuğumuz yılbaşı özel bölümü.

6 thoughts on “Bölüm 171: 2020 YILBAŞI ÖZEL”

 1. koca bir yılda hayatımın arka fonunda siz vardınız resmen. yılbaşı dünyayı kötüye götürüyor ama dng podcast iyiye götürüyor diyebilirim. sağlıklı, huzurlu yıllar ❤️.

  Like

 2. Formula 1’in zevksiz ve sıkıcı olduğunu duyana kadar yüzümde yarım bir gülümseme, huzur içinde bölümü dinliyordum. Alex’in söyledikleri sonrası bacaklarımı lime lime doğrayan muzmin bir sızıyla boynumdan başlayıp yukarı tırmanan ve şiddetli bir baş ağrısına dönüşmek için firsat kollayan sinsi bir tutulma hissettim. Alex’in özür mahiyetinde en kısa zamanda Schumacher’in tedavisine devam ettiği evine giderek elini öpmesini ve sefirliğini kabul etmesini bekliyorum.

  Like

 3. 2020 min en güzel insanları yeni yılınızı bu tuhaf yan ülkeden kutlayıp size salık sihat ve bolca para diliyorum ,kasım süleymani kısmını kahkaha atarak dinledim,harikasınız,halk kahramanı değil o ama, terörü bu sene başımıza gelen en güzel şeydi herhalde,cenazede ölen 70 kişiyede mukavemet şehiti ismi verildi trajıkomik :’) bu arada bölümdeki cingılı duymamazlıktan gelip geçen senekini tekrardan açıp açıp dinledim 😦

  Like

 4. Sevgili Alex ve Hakan, ikinize de yeni yılda sağlık ve mutluluklar dilerim ömer faruğa hariç. Çünkü trumpı savunması Kamala Harrisi gömmesi bende bir tiksinti uyandırdı. Bunu yaparken rasyonelize de etmedi. Sadece samimi bir dil kullandı halktanlık ve içtenlik kattı. İşte bu samimiyet ömer faruk gibi antidemokratiklerin silahıdır. Düz eleştirmek için eleştirdi resmen. Hangi ajansta çalışıyorsa söylesin okumayalım.

  Like

 5. 2020 birçok insan gibi benim de acı ve hayal kırıklıkları yaşamış olmama rağmen, birçok sevindirici gelişmeler de yaşadığımı fark ettim. Pandemi tabii ki büyük bir felaket ve çok can kaybına yol açtı, ancak belki de yenilenme fırsatı da doğdu hepimiz için. 14. yy’da Avrupa’yı kıran veba salgını, kısa bir süre sonra Rönesans’a yol açmıştı, belki de insanlık tarihinin en büyük devrimsel dönemine. Antik dönemdeki insanı ve Dünya’yı anlama arzusu 1000 küsür yıllık uykusundan uyanmıştı. Belki Corona salgını da benzer bir zemin hazırladı bizlere, çünkü şimdiden uzaktan toplantılar ve çalışma düzenlerinin ne kadar verimli olduğunu gördük, “worcation“ kavramı bunun en uç örneği belki de. Ofiste bulunma zorunluğu olmayanların güneşi bol bir tatil beldesine yaşayıp, hem çalışmaktan ve hem tesis ve güzel iklimden faydalanmaktan oluşan bir yaşam biçimi, bir çoğumuz hayali değil midir? Belki de tüm bunlar daha başlangıç. Yenilenmelerin bol olduğu güzel bir yıl olmasını dilerim herkes için.

  Like

 6. Pek sevgili Aleks ve Hakan,

  Podcast’in tüm bölümlerini defalarca dinleyen ve hala da dinlemekte olan biri olarak, 2020 gibi bol stresli bir yılı aşmamda çok büyük bir rol oynadınız. İyi ki varsınız…
  Bölüme gelince, Ömer’in konuk olduğu bölümlerin dinamiği hep bir başka oluyor ve şahsen ben, bayağı keyif alıyorum. Ömer’i anlamayanların onu boklaması son derece anlaşılır; maharet, televizyonun dahi çocuğu mahlasına layık görülmüş Ömer gibi düşünebilmekte… O nüktedan, sempatik, tatlı-sert tavırları anlamayanlara Ömer’ciğim kadar ılımlı yaklaşamayıp ssssssiktirin gidin diyorum.
  Sözlerimi Hakan’ın -meraklısına- bol nude attığı bir yıl dileyerek bitiriyor, iyi yayınlar diliyorum.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: