Bölüm 185: Genç Ünlüler

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Tam kapanma ve içki yasağı, “bizden” olan ünlüler, yıldız büyüsünün bozulması, Z kuşağına hitap etmeye çalışırken sıçmak, Jimmy Fallon ve aptal oyunları, şöhretle hava atmak, ünlülerin internetle imtihanı ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

11 thoughts on “Bölüm 185: Genç Ünlüler”

 1. Aleks ilk hakana verilen sözün tutulmamasından bahsettiğinde aklıma masal gelmedi bile. Dedim ki hay alnını öpeyim gerçekten. Aşşşırı takıntılıyım bu konuya biri bir şeyi yapıcam alıcam vb diyorsa bu gerçekleşmek zorunda, o zaman tamam demeseydin teklif etmeseydin banane.
  Bu son zamanda popüler olan genç ünlüler kadar manasız güruh görmedim. Ne müzikal ne tiyatral ne de herhangi bir yetileri yok fakat ne hikmetse genç kuşak bayılıyor bunlara. Bu ünlüleri takip etme sevdasını da anlamıyorum zaten, banane evinden günlük yaşamından. İşini iyi yapıyosa ona bakarım tamam kâfidir. Youtube dünyasından bahsetmek bile istemiyorum. Türkiye trendler açıklıyor zaten, yarısı arkadaşıma bok yedirdim kalan yarısı gözlerimi bantlasalar izleyemeyeceğim dizilerin kesitleri.
  Müzikte türkü, sanat musikisi, rock dışında zaten bir şey dinlemiyorum rap açılınca kafamı bacaklarımın arasına kıstırıp lütfen bitsin bu çile diye ağlamak istiyorum ama genç ünlülerimiz bayılıyor rap yapsın. Geçen çok güzel bir kız arkadaşım keşke mero gibi sevgilim olsa dedi (zekasıyla güzelliği ters orantılı ne yazık ki). Allah aşkına girin bi googledan bakın. Aman neyse sizi seviyorum hoşçakalın

  Like

 2. Tekrardan selamlar ! Genç ünlüler deyince Jennifer Lawrence değil de tiktok youtube gibi platformlardaki ünlüler aklıma geliyor öyle olunca Jennifer Lawrence ünlülüğü çok üst düzey kalıyor bence. Bu internet fenomenlerinin %80’inin zihinsel gelişimleri, vasıfları 0 bile değil sıfırın altında. Influencer kadar içi boş bir kavram yok. Adı üstüne influence = etki yani bildiğin karşıdaki kişi sana reklam yapıp seni etkilemek istiyor. Influencerları takip edip izliyosan çeşitli reklam ajansların da reklamlarını takip et, izle. Youtube’da reklam çıkınca atlama tuşuna basma. Bilimum film izleme sitelerindeki bet reklamlarını, pop-up’ları kapatma aynı şey. Yaşayan reklam konseptinin bu kadar tutacağını düşünemedim insanlığın zekasına saf gibi güvenmişim işte. Vasıf kavramına gelirsek, 0’ın altında dedim evet öyleler. Eğer ilkokuldaysanız belki size bir şey katıyor olabilirler ama maalesef ”içerik” dedikleri şeyler o kadar boş o kadar aptal ki o içeriklerin sunucuda barındığı ve harcadığı enerji çok daha iyi işler için kullanılabilir. Bu insanlar NEDEN ünlü Neden ??? Stop making dumb people famous diyerek bitirmek istiyorum. Not : Siz 19 yaşında bir insana ne kadar çok şey katılabilirse o kadar çok şey kattınız. Bir bölümünüze de aman ne boş demedim hepsinden bir şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Çok teşekkürlerrr.

  Like

 3. Aleks ve Hakan merrrbalar! Bir süredir dinliyorum yayınlarınızı ama bu ilk yorumum 🙂 Genç ünlülerin dünyayı etkilemediğini düşünüyorum, anlatayım. Öncelikle yaşı daha büyük ünlülerden biraz daha cool olmalarını beklememizin sebebi ünlü olma süreçleri bence. Yani eskiden şöhret sahibi olmanın şimdiye göre çok daha zor ve uzun yoldan olduğuna eminim. E yaşlı ünlülerin de sosyal medyada bu kadar aktif olmaya çalışmasının sebebi çağı yakalamak değil de şuanın genç ünlüleriyle yarışmak ve içten içe had bildirmek amaçlı.
  Genç ünlülerin etkisine gelirsek de… Bence yeteneğiyle ön planda olanlar çoğunlukla biraz daha soyutluyor sanki kendini. Onun dışında ünlülük kavramının da içi boşaldı artık, insanların tanınmak için yaptıkları en ‘marjinal’ olayın Survivor’a katılmak olduğunu düşünürsek youtuber’lık, influencer olmak vs. daha büyülü geliyor genç yaştakilere, hitap ettikleri yaş grubu da belli ama bu da sıradanlaşıyor bence. E zaten internetin etkisi belli, sosyal mecralarda yapılan paylaşımlar bir anda çok büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bir TikTok videosunun, bir tweetin tutması insanları “tamam kardeşim ben ünlüyüm yea” kıvamına getiriyor. Ama bunlar hem çağımızın koşullarından, hızından hem de genç ünlülerin hitap ettiği kitlenin yaşından uzun süreli etkiye sahip olamaz diye düşünüyorum ben. Yani geçici bunlar geçici, kendimden pay biçersem zamanında bizim devir arabesk rap’ten, sepya fotoğraflardan o kadar etkilenseydi şuan façasız insan görmek hayal olurdu bence. 😀 Konuyla bağlantılı da en sonunda youtuber olup şey diye video çekermişim, “DÜNYA NEREYE GİDİYOR PODCAST’İNE YORUM YAPTIM (ÇOK RİSKLİ OLDU)” ahsahdhl Sevgiler. :*

  Like

 4. Bomboş bir bölüm, yarrağını koyimm. Geç ünlüler, daha yakın temas da olması daha iyi insanlarla. Normal insanlar bunlar da. Asıl, fake olan kendini büyülü çok farklı yerde konumlandırıyor olmaları. Oyuncu diye büyülü olması gerekmiyor, yarrağına koyim. Ayrıca, kendini ifade edebilecekleri bir alan var oluyor. Kim nedir biliyoruz. Kimi, izleyebileceğimizi, kime prim verebileceğimizi seçiyoruz. Magazinin, yalan yanlış etiketlerine, yaftalarına karşı koyabiliyorlar ayrıca. Herkes, olduğu gibi olsun. İstemeyen de görünmesin zaten. Beğenmiyorsan da izleme o zaman yarrağına koyim. Özellikle, Hakan, senin yarrağına koyim.

  Like

 5. Merhabalar 720p, unutulmaz filmler adlı site örneklerinize nacizane öneride bulunmak isterim. “hdfilmcehennemi.com”

  Like

 6. Merhaba Aleks ve Hakan, genç ünlüler hem daha az ünlü gibi (sanki asla örneğin Tarkan’ın yerini alamazmış gibi) hem de daha çok ünlü gibi. Az ünlü gibi gelmelerinin nedeni tabana yatay olarak daha az yayılmalarından çok ünlü gib gelmeleri ise belirli bir kesimde dikey olarak yoğun şekilde yayılmasından gibi geliyor.
  Bu arada geçenlerde eski bölümlerinizden Öğle Uykusunu dinlerken farkettim ki en güzel gülen konuğunuz kesinlikleee Özcan ♥. Özcan’ı tekrar çağırıp katıla katıla güldürmek dinleyicilerinizi mest edecektir adeta genç kızların sevgilisi haline geleceksiniz :))) öpüyorum ikinizi de

  Like

 7. Instagram,youtube gibi platformların yarattığı genç vasıfsız ünlülerin tanıtımlar için aldıkları paralar çok saçma değil mi ya ? Bu kadar free money olmamalı abi. Bir de biraz ünlü olanların hemen rap şarkısı yapma zorunluluğu var.Yapmayın artık kardeşim istemiyoruz “youtuber rap’i”.
  Aleks bir de geçtiğimiz haftalarda çıkan şu rezalet haberi yorumlamanı istiyorum. “Aşıya erişemeyen toplumların aşılanması için 100 bin avro bağışta bulunan iklim aktivisti Greta Thunberg, dünyanın “ahlaki bir sınavla” karşı karşıya olduğunu söyledi.”
  Not : Sizi seviyoruz

  Like

 8. bok gibi bi bölüm. zaten ayda 4 olan bölüm sayını da 2ye indirmişsiniz. olmuyorsa olmuyo ya zorlamayın

  Like

  1. Yoo bence gayet güzel bölümdü, zaten ücretsiz dinlediğin bir şeyden her zaman günü gününe bölüm beklemek de biraz saçma değil mi? Sana karşı bir sorumlulukları yok sonuçta. Eğer bırakırlarsa napıcaksın ? Bıraktıkları zaman üzülücek insanların olduğuna eminim ve dinlememek gibi bir opsiyonun varken niye ”bırakın” diyosun? Ben dinlemekten çok keyif alıyorum ve bırakmalarını istemem ve eğer bırakırlarsa benim yapıcağım bir şey yok ama devam ettiklerinde senin gibiler dinlemeden hayatlarına devam edebilir ve ben de dinleyip güzel bir zaman geçirmiş olurum.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: