Bölüm 168: Astroloji

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Astrolojik okuma-yazma, astroloji yoluyla kendini anlamak, geleceği tahmin etmek, astroloji vs psikoloji, astrolojinin işlevleri ve sosyal boyutu, çeşitli burç yorumları, hangi “yükselen” idealdir ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

16 thoughts on “Bölüm 168: Astroloji”

 1. Merhaba. Bu, podcasti uzun zamandan beri dinlememe rağmen ilk yorumum. Astroloji bölümünden aklımda kalan en önemli şey astroloji gibi saçma sapan bir şeyin bölüm boyunca övülmesi ve minfulness gibi bir uygulamaya zımbırtı denmesi. 30 yaşını geçmiş insanların herhangi bir şeyin geleceği “sezmesini” mantıklı bulup bir saat boyunca onu tartışması, ne diyebilirim ki. Size ağız dolusu bir hassiktir çekiyorum ve iyi günler diliyorum.

  Like

 2. İnsanın zaten sürekli kendi kendini kandırmaya ve aldanmaya müsait bir yapısı olduğu için aklı başında olan insanların bile astrolojiye inanmasına şaşırmamak gerekir. Dünya zaten bu gibi yalanlarla dolu dünyanın daha iyiye gitmesi için daha fazla gerçekliğe ihtiyaç duymuyor muyuz sizce de? Bilimle insanlık gelişmedi mi simdiye kadar? Okey, astroloji eğlenceli, ama bir sınıra kadar, peki bunun zarar vermemesinin sınırı nerede koyabiliriz? Misal, bir psikolog danışanlarını burçlarına göre yorumlayarak işini yapıyorsa ya da insanlara şu gibi durumlarda yatırım yapmayın filan diyorsa ya da daha kötüsü işe alımlarda kişinin burcuna göre bir ön yargı ile hareket ediliyorsa. Dolayısıyla, ne bunun uç noktasını bilmenin ne de sınırını koymanın bir ölçüsü yok.
  Bir de astroloji tamamen algıda seçicilik ile alakalı. Mesela, ikizler burcuna sahip biri kindarca bir davranışta bulunduğunda bunu önemsemeyiz, ama aynı şeyi akrep yaptığında hemen bunu burcuna bağlarız. Bunu söylediğinde de, ‘yükselenin ne senin, sen ondan haber ver’ derler. E, o da olmadı ‘merkür geriliyor ya ondan’ o da uymuyorsa ‘ay burcun ne senin ?’ diye sorarlar. Bunun sonu yok, dıdısının dıdısı. O kadar şeyi işkembeden sallarsam, ben de bir tane tutturum.
  Yani kim bulmuşsa cidden tebrik ediyorum ben de, yıllardır tutan nadir saçmalıklardan biri.

  Like

 3. Selam Aleks ve Hakan , ben de günlük hayatıma etkilerinden bir kesit aktarayım… Ofiste üç kişiyiz. iki arkadaşım da filoastroloji (astrolojisever/astrolojisevdalısı) mensuplarından 😦 ülke meseleleri, günlük hayat, ilişkiler… herrr konuşma “şu astrolog zaten söylemişti , şu da taa yılbaşında söylemişti zaten. aaa nasıl da bildiler ya” ya bağlanıyor. Bir şeylerden bahsetmeye korkar oldum… dışlanan burcum ikizler veya sevilen yükselenim başak çerçevesinden olumlu olumsuz analizlere maruz kalıyorum. hayırrr deyip karşı çıkmak istiyorum ama insanların hayatında önemsediği hatta buna göre yaşadığını görünce saygısızlık olmasın diye susuyorum genelde. Bir de akrep burçlarının ne kadarrr köttüüü olduklarını vurgulamadan geçmiyoruz konuşmamızın sonunda. Kısa bu kadar çok astroloji dünyayı kötüye götürüyor

  Like

 4. Bu bölümü daha açmadan bu saçmalıklarla eğleneceğimi biliyordum.Bölümü dinledikten sonra bu eğlenceye biraz daha devam etmek istedim ve eğlencenin devamı için yükselenimi öğrenmem gerekiyordu.Ben de babama sordum o da saati bilmiyorum ama öğle ezanı okunuyordu dedi.Böylece günün belli saatlerinde bir ücret karşılığı hoparlörle arapça kelimeler bağıran adamın ilk defa bir faydası oldu.İnternetten doğum günümde ezanın okunma vaktini buldum ve yükselenimi öğrendim.Bu bilgiyi de öğrendikten sonra bilmediğim başka hangi iyi özelliklerim varmış diye merak edip internette arattım.Bir de ne göreyim? Ekşide bana başlık açılmış.İçinde bana uymayan tonla şey olsa da eğlendim.Bir de aklıma aleksin kullandığı redpill örneğinden bir soru takıldı.Siz neonun yerinde olsanız hangi hapı seçerdiniz? Sizi yükselenlerinizden öpüyorum ve iyi günler diliyorum.

  Like

 5. Hocam sizi aynı zamanda Astroloji’nin Bilimle İmtihanı kitabının yazarı olan Tevfik Uyar’a kulak vermeye davet ediyorum. Youtube’da da bir ton videosu mevcut.Ben de eskiden Astrolojiyle eğlenen biriyken, kendisini dinledikten sonra birdenbire aydınlandım resmen. Beynimde yanan bu ışık sayesinde artık astrolojiye inananlarla dalga geçme faslına geçtim ve farkettim ki bu olay daha eğlenceliymiş. Bu arada burcum at, özelliğim ise durduk yere kişnemektir.
  Neyse, sevgiyle kalın güzel burçlu mükemmel insanlar 🙂

  Like

 6. Yeni insanlarla tanıştığımda inşallah burç muhabbeti açılmaz diye geriliyorum. Çünkü ikizler burcunun kötü bir intibası var. Hele bir de “ikizler erkeği” diye bir etiket var ki sormayın gitsin! Sanki örgüt lideriyim demişim gibi tepki alıyorum. Ayrıca bütün burçların özellikleri retrosu satürnü değişiyor ama ikizlerin hiç değişmiyor. Sürekli kararsız, sabırsız, ikiyüzlü, dolandırıcı falan…

  Like

 7. Aynı gün doğanların karakterleri tamamen aynı değil çünkü yükselen devreye giriyor onun etkisi görülüyor. Yani bu saçmalıği uyduranlar, bu safsatayı haksiz çıkarabilecek her soru ihtimalini düşünmüşler. Ben aslanım ve ikizler etkisindeyim. Hatta karşıt burcumla çatışacağım. Bu olasılıkla sonsuz karakter çıkıyor. Gerçekten insanın inanası gelmiyor ama akrep burcu olan kızlar kesinlikle daha sevişgen.

  Like

 8. Geçen hafta Alex’e eksi sözlük kullanıp kullanmadığını sormamın nedeni konuştuğum birine “aa adın Alex mi” dediğimde aniden yükselip sanki sormuşum gibi konuyu mezheplere getirmesiydi. sizi dinlerken hep içimde bir korku vardı o gıcık herif umarım bu değildir diye. rahatladım valla.
  bu bölümde yanınızda konu hakkında kısmen uzman biri olduğu için kötü bir şey söyleyemediniz gibi hissettim biraz. yalan sevmezsin, ilgi seversin, temiz kalplisin gibi herkesin aa evet diyeceği toz pembe özellikleri yerleştiriyorlar burçlara. böyle olunca herkesin burç yorumu doğru gibi oluyor. ben balık burcuyum kim öğrense direkt duygusalsın demeye başlıyor. hayır değilim dediğimde de yok beşinci ev yok onuncu ev yok yükselen demeye başlıyorlar. baktılar burçlara hayır doğru değil diyen çıkıyor bir sürü ev eklemişler rezmen. ne zaman çocuğum olacağını doğduğum ayın ve saatin belirleyeceğine olan inancım sıfır :/

  Like

 9. Astroloji bir sahte bilimdir.
  topluma zararını üç beş kelime ile anlatmak mümkün değil.
  Radikalize olabilen ve o hali aşırı tehlikeli olan bir olgunun yumuşak hali de tehlikelidir.
  Sen fala inanma falsız da kalma dersin ama bu başak burcu diye eleman işe almayan patronların olduğu bir dünyaya ön ayak olur.
  Programın başlığını görünce astroloji ve hurafeciliği eleştireceksiniz diye bekledim 15 dk geçti bir arkadaş yükselen alçalan falan diyor üzüldüm kırıldım.
  Haftaya hangi konuda uzman bir arkadaşı davet edeceksiniz homeopati? Ufolar ve siriüs gezegeni gerçekleri? Antik mu kıtası ve atlantis gizemleri? Reiki ve kuantum olumlama yada evrenin kadim öğretileri.

  Like

 10. Selamlar,
  Size yorum yazmayı özlemişim.
  Astroloji dünyayı kötüye götürür mü bilmem ama astrologlar götürüyor, orası kesin.
  Not: ferrum kayıplara karıştı, bir anons geçer misiniz?
  Sevgiler

  Like

 11. Sonunu getirmekte zorlandığım nadir bölümlerinizden biriydi… Tuğçe Işınsu ve Metin Hara’yı konuk alsaydınız tam olurmuş

  Like

 12. Yonca evcimik in ayıp şeyler şarkısından sonra 2020 nin en vasat son şeyi idi bu program.
  son saniyesine kadar acaba bu bir şaka idi denir mi diye dinledim değilmiş. Kendinizi tanımak istiyorsanız psikoloji okuyun nörolojiyi evrimsel biyolojiyi hatta ve hatta astronomiyi takip edin bırakın bu zırvalıklara prim vermeyi hakancım.
  Sözlerime şu dizeler ile son vermek istiyorum.

  Gökten iner mi hacı,
  Soyun kurusun falcı bacı.
  Bre gafil bre mellul bre zındık Alex,
  Hiç başaktan olur mu gacı.

  Like

 13. Sevgili Aleks ve Hakan izin verirseniz biraz konuyu dağıtayım.biliyosunuz bu hafta spotify yıllık listeleri açıklandı. Bunların kelimenin tam anlamıyla istisnasız herkes tarafından sosyal medyada paylaşılması dalgasını atlattıktan sonra koşa koşa size şunu söylemeye geldim: geçtiğimiz sene sizi 8000küsür dakika dinlemişim. Hayatımı geri verin!! Sizleri seviyorum. Bu arada kibarlık bölümüzü dönüp defalarca dinlediğimi hatırlıyorum. O bölümdeki çok tatlı çifti bir daha istiyoruz. Happy last month of 2020 (Olumsuzlukları yıla bağlayan tip şeklinde eleştirmezseniz sevinirim.)

  Like

 14. Yazmayayım yazmayayım diyorum ama çok kışkırtıldım. Ali Demirtaş demem sadece sizin anlayacağınız şekilde anlatıyor bence. Basic Stalker’lık bu

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: