Bölüm 223: Göçmen, Mülteci, Sığınmacı Meselesi Üzerine Soru&Cevap

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Bu bölümümüzde göçmen-mülteci meselesi üzerine bize gelen eleştirileri yanıtladık.

3 thoughts on “Bölüm 223: Göçmen, Mülteci, Sığınmacı Meselesi Üzerine Soru&Cevap”

  1. Başlıkları görünce son iki bölümü açmaya korkmuştum açıkçası. Sonuçta baya yakından tanıdığımız eşimiz dostumuz konu göçmen olunca epey yabancılaşabiliyor. Turnusol gibi oldu yani artık bu mesele. Ama iyi ki dinlemişim. Aynı fikirde olmamızdan ziyade, insanlar arasında karşılık bulan bir sesi olan kişilerin, bu imkanlarını nefrete karşı durmak adına kullanmasını çok değerli buluyorum. Bu “siz hepimiz adına defolup gitsinler diyorsunuz ama bakın biz öyle düşünmüyoruz” diyebilenleri, tuzu kuru olmakla suçlayan ya da “ırkçı olmasın diye kendisine para verilen kimseler” sanan herkes vasıflandırma sorunu yaşıyor. Şovenist reflekslere kapılıp gitmemek için illa fonlanmak gerekmiyor. Temel bir muhakeme becerisi olanlar neyin haklı endişe neyin ırkçılık olduğunu ayırt edebiliyor zaten. Haklı kaygısını, doğru mercilere doğru yollarla iletmeyip; sosyal medyadaki, sokaktaki, ve hatta uykusundaki(nail alnaif) göçmenleri, vatan müdafaası sanıp avlayan herhangi bir kimsenin destekçisi ya da kışkırtıcısı olmaktansa hayalperest olmayı tercih ederim. Size de bu konu hakkında konuştuğunuz için teşekkür ederim. Var olun.

    Like

  2. İlle de fonlanmadan kaçkın akınını savunulabileceğini bize gösterdiğiniz için teşekkürler. Tayyip bu illeti az bile düdüklüyor. İyi podcastler.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: