Bölüm 197: Olduğundan Genç Göstermek

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Herkesin olduğundan genç göstermesi, kendini küçük sanmak, yabancılar tarafından ciddiye alınmamak, gençlerin daha güzel gözüktüğü önkabulü, abi/abla hitabı, genç algısının değişimi, Ajda Pekkan paradoksu ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

7 thoughts on “Bölüm 197: Olduğundan Genç Göstermek”

 1. Dediğiniz gibi minyon insanlar (özellikle kadınlar) genç gösterme konusunda daha şanslı. Fakat bunun bir yaş sınırı yok 21 yaşındayken kardeşimin dershanesine gitmiştim bir kadın ansızın gelip “geç kalmışsın hemen 2. Kata git” dedi. Noluyo falan derken anladım ki 13 yaş grubunun deneme sınavı varmış. Yani gerçekten yazıklar olsun hanımefendi, benim yaşımda çocuk yapan var ne anlatıyorsunuz. Makyaj yapınca bence yaşımı gösteriyorum ama %80 oranla alkol sigara alırken kimlik istiyorlar. Henüz genç kategorisinde olduğum için bu durum biraz sinir bozucu. Zaten kendi yaşımla ciddiye alınmıyordum, bu durumda daha da alınmıyorum. İleride meyvelerini yiyeceğim umarım.
  Bence bu genç gösterme olayı 30 yaş üstü herkesi tavlamada işe yarıyor. Mesela hemen derim ki “aaa nasıl 32 yaa ben olsam 26 derdim o da olgun bir insansınız ondann :))))) ” tamam bu cümleyi kurdum ya bitti artık kralım çok tatlı bir insanım. Bütün ebeveynler bana aşıktır çünkü nasıl yavşamam gerektiğini biliyorum tam tadında.

  Like

 2. Genç göstermek için insanın kendine bakması kadar kendini o söylenen yaşta hissetmesi de çok önemli. Yoksa, evet genç gösteriyorum ama ruh yaşım 70 dersen karşındaki de bir an afallar. Bunu tekrarladıkça kendini daha yaşlı hisseder insan, salar kendini. Yaşamdan keyif alabilmek insanı genç kalmaya iter, ki bu da günümüzde biraz zor. Tıbbi operasyonları saymıyorum; genç kalan insan cerrahi operasyonsuz genç kalabilendir. Genelde gamsız kişiler daha geç yaşlanırlar, daha az stres yaparak yaşarlar ve genelde hayat da bu kişilere gülüyor. Ben gamsız kalmayı beceremem, hayatım hep stres.

  Son olarak, Ajda Pekkan çoğunluğun fikrinin aksine bana göre hep gerçek yaşını gösteriyordu…

  Like

 3. Öncelikle friendsi nasıl izlemediniz şaşkınlığı içindeyim ve kimse baştan sona izlememiştir tezinizi çürütmeye geldim. Şu an 3.kez baştan sona izliyorum. (evet bu beyin çöp) Hatta legolarından bile aldım. Bizimde ergenliğimiz de friends fanlık olsun.

  Konuya gelecek olursak genç göstermek dünyayı iyiye götürüyor. Yaşlılık çok kötü birşey çünki. Değişik kokusu. Kırışıklık. Yüz çizgilerinden ziyade ellerin bile kırışması. Yaş aldıkça artık üzülüyorum.
  Ama en kötüsü kötü yaşlanan insanlar. Yaşlandıkça çirkinleşmek.

  Bu arada üzülerek söylüyorum Hakan’ı minnoş kalbini kırıcam ama, 18 yaşımda dediğimde insanlar inanırlar demesi aşırı iyimser.

  Like

 4. Bu saygı, kendinden küçük birine ayy canım diye konuşulması mağdurlarından biri olarak yorum yazmak istedim. İlk kez girdiğim bir arkadaş grubunda olduğumdan minimum 5 yaş genç gösteren biri olduğum için oturur oturmaz masaya daha tanışmadan gelmiş karşıma 8 estetikli yaşıtım şahıs “ayy canım sen miniciksin daha ah senin yaşındaki yıllarımı hatırlıyorum” diyip omzuma dokunması ve sonra aynı yaşta olduğumuzu öğrenip miyavcım yerine miyav diye seslenmesi geliyor aklıma. Estetikli olabilir kişinin kendi fikri ama aynı yaşta olup estetikleri ile yaşının daha büyük olmasının sonucu olarak böyle davranması gerçekten ironi. Uzun boylu biri olsam da yüzüm cute bir vibe verdiği için hep bu sorunla karşılaşıp kaç yaşındasın diye sorduklarında 4 yaş küçük söylediğim bile oluyor problem değil hep çıtırız. Ama kimse lütfen ilk tanıştığı yaşının küçük olduğu kişilere ayy canım demesin artık… Diğer bir diyeceğim de 2000den itibaren doğan bireylerin ciddi anlamda çok büyük göstermesine ne demeli. Örneğin, 06lıların 25-28 yaş durarken 90lar çocuklarının inadına küçük durması genellemesi mevcut galiba. Sevgilerimle, kendinize iyi bakın.

  Like

 5. 20lerimin son çeyreğinde bir erkek bireyim ve genç gösterme durumundan ben de muzdaripim. Üniversitenin ilk yılında girdiğim bir pub’da ID’lenmemle başlayan süreç, yaptığım son uçak yolculuğunda hostesin 18’den küçük olduğumu düşünmesine kadar ulaştı. Bu durum iş yerinde bazen yeterince ciddiye alınmamama yol açıyor. Günlük yaşantıdaysa yaşça daha küçük karşı cinsin bakışlarına bile maruz kalıyorum. Genç göstermek dünyayı net kötüye götürüyor

  Like

 6. Bu konuda, sanırım, ben ilginç bir örnek olabilirim. Zaman zaman, alkol ve sigara satın alırken, Simi gibi, benden de, kimlik göstermemi istiyorlar. İlk başlarda, bayağı bozuluyordum bu duruma. Ama artık alıştım ve şimdi çat diye çıkarıp kimliğimi gösteriyorum.

  Geçen günlerde ise, bu konuyla ilgili enteresan bir olay başıma geldi.
  Şimdi, olay şöyle cereyan etti: Yolda yürüyorum ve elimde de bir adet yanan sigara var. 20 yaşlarında gösteren bir erkek yanıma geldi ve dedi ki: Senin yaşın kaç da, bu yaşta sigara içiyorsun.
  Neyse ki, orada güzelce sinirlendim ve gerekli karşılığı da ilettim kendisine.
  Hadsizliğe bakar mısınız! Yaşım gelmiş 30 olmuş, maruz kaldığım durum bak!
  Bu konuya dair, kendi durumumu ilginç bulmamın sebebi ise; yaşım gelmiş 30 olmuş ve de ayrıca, saçlarımın aralarına, böyle serpiştirilmiş gibi, hemen göze çarpan beyazlarım var. Bu beyazlara rağmen, neden buna maruz kalıyorum, gerçekten anlamıyorum.
  Küçük göstermek, genelde, güzel bir şey olduğu kabul edilir, ama ben, böyle olduğundan pek emin değilim. Yani, belki, 40 yaşından sonra güzel olabilir.

  Küçük göstermenin en büyük dezavantajı; Türkiye’deki toplumda, iplenmemek, çocuk muamelesi görmek kesinlikle. Bu, insanın sinirini çok bozan ve özgüven zedeleyen bir durum gerçekten.

  Diğer taraftan ise, küçük göstermenin, otobüste, minibüste öğrenci parası ödemek, veya pazarlık yaparken, ‘öğrenciyim’ kozunu kullanmak gibi bazı minimal faydaları da yok değil.
  Alex’in dediği gibi; insan, ister istemez, bu olayları birine eğlenerek ve zaman zaman, biraz da övünerek anlatttığı oluyor tabi. Yani, şimdi, o kadar da olsun canım 🙂

  Like

 7. Öncelikle herkesin yaşını dövme yaptırması yerine herkesin doğum yılını dövme yaptırıp kafa karışıklığına son vermesi önerimi sunmak istiyorum.
  Haftanın konusuna gelince ben minyon olmam sayesinde hayatım boyunca hep olduğumdan küçük göründüm. Üniversitedeyken barlara girişte kimlik sorulması dışında güzel bir özellik. 1989 doğumluyum ve şu ana kadar yaşımı 23 ‘ten daha büyük tahmin eden olmadı. Ben tam aksine yaşımı söylemekten mutlu oluyorum ve yaşımı soran birine önce tahmin et diyorum. Genç göstermek ve “-aaa inanamıyorum 23 falan gösteriyorsun asla tahmin edemezdim” demesi aşırı hoşuma gidiyor. Bu sebeple genç göstermek dünyayı hayvan gibi iyiye götürüyor özellikle genç gösteren kendinizseniz.

  Bu arada daha önce twitterdan mention atıyordum ama hesabı private kullanmaya başladığım için artık buradan size katılacağım. Geçen gün size yaptırmak istediğim çiçeklerden serotonin dövmesinin fotoğrafını atmıştım. Mentiona cevap veren hanginizdiniz bilmiyorum ama pozitifliği için teşekkürler ❤

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: