Bölüm 224: Uzun Vadecilik (Longtermism)

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Etkin altruizm, gelecekte kaç kişi yaşayacak, yeterince uzun vadede her şeyin kanıtlanabilir ve belirsiz olması, şu anın önemsizliği, ne kadar geleceği önemseyebilirsin, tüm kötülükleri meşrulaştırmak, vicdan temizliği ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

7 thoughts on “Bölüm 224: Uzun Vadecilik (Longtermism)”

 1. sevgili arkadaşlarım, konuyla ilgili söylediklerinizin çoğuna katılıyorum. aleks’in muhteşem tabiriyle bilim31 tayfanın sağda solda sıktığı “matematiksel modelleme”, “biz verilerle konuşuyoruz” gibi zırvaların tırı vırı olduğunu şu örnekle destekleyeyim: 2005 yılındaki kuş gribi salgınında neil ferguson namlı ingiliz epidemiyolog bu matematiksel modelleme sikine dayanarak dünya çapında 200 milyon kişinin ölebileceğini iddia etmişti. sonuç: 74 kişi öldü. yalnız bir konuya dikkatinizi çekmek isterim: bugün bill gates dalyarağını öven, yarın elon musk da övme riskine girer. kendinize bunu yapmayın. sevgiler.

  Like

 2. Alex ve Hakan merhaba. Öncelikle tüm bölümlerinizi dinledim ve ilk yorumumu sizlere sunuyorum 🙂
  Sizi severek dinliyorum. Ancak tüm bölümleriniz boyunca podcastlerinizde bir şey dikkatimi çekti ve beni az da olsa irrite etti. Size yapılan olumlu yorumlara sanki dünyanın en haklı şeyiymiş gibi sahip çıkarken aksine her eleştiriye dalga geçerek dikkate almadan yine kendiniz haklıymış gibi açıklık getirmeye çalışıyorsunuz. Orada 2 kişi ortak fikirle eleştiriyi çürütmek kolay tabi. 😀 Bunu (eleştirilere karşı katı tutum) topluluk içinde yapıyo olsanız eminim yanıldığınızı ve savunduğunuz şeyin yanlış olduğunu farkeceksiniz. Bu tutumunuzu en çok mülteciler ile ilgili yapmış olduğunuz 2 bölüm sonrası farkettim. (Bir bakıma mülteciler konusunda yarı yarıya haklı olduğunuzu düşünsemde) Bence eleştirilmeyi pek sevmiyorsunuz. Bunun dışında podcast e ilk sizinle başlayarak beni bu mecradan soğutmadığınız için çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını diliyorum, seviliyorsunuz 😉

  Like

  1. Bu arada, bu yorumu yazarken uzun vadecilik bölümünü henüz dinlemedim. Yorumum bir sonraki hafta görünür diye bölümü dinlemeden acele edip yazma gereği duydum

   Like

 3. Cocuk yapip, uremelere doymayan herkesin uzunvadeciligi desteklemesi gerekir. Cocuk yaparak zaten bencilligin allahini yapip ustune bir de bu dunyanin icine etmeye devam edip kendi urettigi neslinin gelecek kaygisini gutmeyen herkesin bir an once kisirlastirilmasi gerektigini dusunuyorum.

  Like

 4. En büyük uzun vadeci benim Aleks. Örnek vermem gerekirse uzun vadede Hakanı yatağa atacağımı düşünüyorum. Aksi halde podcast bütünlüğü bozulur, yorumcu statüsü altüst olursa 205 Metaverse bölümü başta olmak üzere uluslararası yorumlarımdan doğan haklarımı sonuna kadar kullanmalıyım. O zaman geldiğinde, şartlar oluştuğunda, şehvet zinaya dar geldiğinde Hakanın libidosu uyanacak.. 81 DÜZCEDEN HEMEN SONRA 82 LİNANIN YATAĞI 83 LİNANIN BANYOSU DEMENİN ÖNÜNDE HİÇBİR SEVGİLİ DURAMAYACAKTIR!

  Like

 5. Longtermism bir yandan saçma görünüyor ama Benthamcı yararcılığın mantıksal sonuçlarına ulaşmışlar gibi görünüyor. Daha önce hiç duymamıştım. Long termism de dahil olmak üzere toplam çıkar hesabına dayanan yararcı ahlak anlayışı dünyayı kötüye götürüyor bence, çünkü sürekli bireyi feda etmeye varıyor sonu bu tarz aritmetiklerin.

  Not: Özletiyorsunuz.

  Like

 6. selamlar aleks ve hakan, longtermism hakkında bir fikrim bulunmuyor. yeni bir dinleyiciniz olarak podcastlerinizden çok keyif alıyorum. can nefesoğlu sayesinde dng’den haberim oldu. ona da sevgiler. yürüyedurun.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: