Bölüm 178: Ekstrem Sporlar, Clubhouse

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Çocukluktan ekstrem sporlara alışmak, tatmin eden adrenalin seviyesi, ekstrem sporcular ölmeyi hak ediyor mu, Clubhouse’ta anonim olmak, fazla medeniyetin zararları, davetiyeyle girmek, dinleme ve ifade etme problemleri ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

10 thoughts on “Bölüm 178: Ekstrem Sporlar, Clubhouse”

 1. Yan yana olmanızın etkisi hissediliyor bence çok güzel olmuş cidden sevindim beraber olmanıza. Clubhouse dünyayı net bir şekilde kötüye götürüyor nedenleriyle açıklıyorum. Elitist bir yaklaşımda olmaları, neymiş efendim sadece iPhone kullananlar kullanabiliyormuş, sadece davetle girilebiliyormuş. Evet farkındayım bu da bir tanıtım stratejisi ama abi sen nesin kulüp müsün mekan mısın ? Hayır ! sen normal bir uygulamasın yani nedir bu elitçilik. Diğer sebebi de sizin de konuştuğunuz bir konu olan F.O.M.O olayı. Bu uygulama fomo’yu aşırı tetikliyor. Kullanan tanıdık insanlar uygulamadan çıkamadıklarını, uyku düzenlerinin bozulduğunu falan söylüyorlar ve keşke orada dönen muhabbet buna değer olsa ama hayır insanların boşunu akıttığı bir yer oldu artık. Ekstrem sporlara gelirsek, birkaç kere dağ yürüyüşü, tırmanışı yapmış biri olarak ben canımı sokakta bulmadım kardeşim. Evet canımın pek de bir değeri yok ama bu kadar mı önlemsiz olur bir spor. Farklı farklı gruplarla gittiğim tırmanışlarda önlemlerin hiiiç alınmadığını bir ayağın kaysa aslında öleceğini fark ettim. Şansa hayatta kalıyosun bence bir yerde de 0 dikkat 0 önlem bu yüzden ekstrem sporların önlemlisi makbuldür diyorum. Gidin yüzün, basketbol falan oynayın, hayatınızı daha çok sevin. Ben de Aleks ve Hakan’ı daha çok seviyorum her bölümde ❤

  Like

 2. Clubhouse dünyayı kötüye götürüyor. Belki bir şeyler öğreniriz, silikon vadisinden birkaç türk yatırımcıyla tanışırız diye katılmıştım ama kısa sürede büyük hayal kırıklığı yaşadım. Öncelikle övünüldüğü gibi kimsenin konuşana yorum yapamaması ya da like/dislike butonunun olmaması iyi bir şey degil, aksine bu topraklar üzerinde oynanan en büyük oyun olabilir. Geçen gün yazılımcıların olduğu bir odada, “silikon vadisinde çalışmak için bize dayatılan bu İngilizce gerekliliği bence çok abartılıyor” şeklinde talihsiz bir çıkışa şahit oldum. Bunun üstüne, Google Palantir gibi şirketlerde senelerce çalışmış diğer bir konuşmacı gayet sakin bir şekilde bu çıkışı yapan kişinin nerede okuduğunu sordu. Öğrendik ki bu arkadaş bir anadolu üniversitesinde Türkçe eğitim alan bir öğrenciymiş. Bunun tam tersi, bio’su çok şekil şukul olup konuşmayı TV tartışmalarına döndüren insanlara da rastladım. Bütün bu olanları gördükten sonra, “yeterli ölçüde linç edebilme” fonksiyonunun insan olan her yerde olması gerektiğini savunuyorum. Çünkü maalesef ilgi çekmeyi seven herbologlar ve en ilginç anılara sahip narsistler odaları domine ediyor.

  Ayrıca bu davetiyeyle girme (seçilmişlik) meselesinin de abartıldığını düşünüyorum. Çünkü “six degrees of separation” olarak da bilinen, herkesin herkese en fazla 6 insan uzakta olduğu bir dünyada (şu anki şartlarda bu sayı 6’dan küçük de olabilir), clubhouse zaten çoğu üyesine 5 davetiye veriyor. Yani aslında ortada seçilmişlik seçilmemişlik de yok.

  Like

 3. Bir arkadaşım vardı yazılım mühendisliği okurken bi gün yamaç paraşütü yaptı. Sonra da okulu falan bıraktı gitti eğitimini alıp o işi yapmaya başladı. Dağcılığa merak sardı. Ardından motosiklet aldı manyak manyak sürüyo son hız. Resmen bağımlılık ya çocuğun bütün hayatı değişti deli misiniz arkadaşlar canınıza mı susadınız bir iki kere hayatta böyle şeyler denenebilir ama sürekli yapmayı kalbim kaldırmaz muhtemelen. Bu arada söyleyene kadar clubhouse’un androidde olmadığını bilmiyodum indiren arkadaşlarım 7 8 saat kapatamadıklarını söyledi ben de hayatımda bir de bunun sosyalliğine yer yok diyerek indirmeyi denemedim. Bilmiyorum biraz arkadaşımın telefonundan bakmıştım içim sıkılmıştı sürekli ee bundan banane diyodum. Belki biraz daha vakit geçersem severdim ama ne gerek var yani bilemedim ön yargılıyım.

  Like

  1. Ekstrem sporlar dünyayı kötüye götürüyor. Bu konuda oldukça sığ ve korkak olan bana göre, Hayat güzel, fazla adrenalin için tehlikeye atmaya lüzum yok. Dağa korumasız çıktım, anadolu dan avrupaya yüzerek geçtim, uçaktan atladım vb. Böyle bir insanla açık oturuma katılsam full hakaret dolu eski Türkiye açık oturumlarından olur sanırım. (bknz: https://youtu.be/Ct8NxuOF7rA)
   Bir Androidçi olarak (fakirim) tabiki club house dünyayı kötüye götürüyor. Savunacak tarafım yok, uzanamadığım ciğere mundar diyor adrenalinsiz hayatıma dönüyorum. Öptüm.

   Like

 4. Hakan, sen yeni donlar haketmiyorsun bence. Bilim adamları değil, bilim insanları diyeceksin. Neden? Bilim kadınları yok mu? Olmadı, yakışmadı sana.

  Like

 5. Hakan’ı uzun bir aradan sonra eskisi gibi duymak çok iyi geldi. Bu Aleks’i de baya sevindirmiş belli. Yorumlara bakınca çok içten bir kitlenizin olduğunu fark ettim. Acaba meet & greet yapmayı düşünür müydünüz?

  Like

 6. Alex clubhouse’da trollere denk gelmemiş, yok diye üzülmüş. Merak etme var 😀 şöyle ki; ana sayfada “sağlık çalışanlarının oturduğu yerden para kazanması” diye bir oda gördüm tam o sırada da co-vid yoğun bakımda nöbet tutuyorum 😀 “size laflar hazırladım” modunda hınçla girdim odaya meğer eksisozluk misali tek amaçları dikkat çekip insanları tetiklemekmiş. 5 kişilik bir ekipti, Biraz muhabbet ilerleyince tartıştık “bir şişe viski içtim kafamı açtın amk” dedi biri, odada 20 kişi vardı. “bu tutmadı yeni oda kuralım” diyip çıktılar çıkarken de kime sallasak diye fikir alışverişi yapıyorlardı jfjshsjgs

  Like

 7. Extrem sporlar dünyayı kötüye götürüyor. Eh hayatında 1 kez denersin daha bulaşmazsın da millet kendini kanıtlama ihtiyacından kafayı yemiş. Bu elemanlar ölmeyi bizden çok hak ediyor. Hayatımda yaşadığım en büyük adrenalin sınav sonucu beklemek ve telefon pinini 2 kez yanlış girmek. Yine de insanlığa daha büyük katkı sağladığımı düşünüyorum bu dağcılardan. Aleks herif kilometrelerce tırmanıyor sonra saçmasapan bi şeyden ölüyor diyince aklıma 7 kez yıldırım çarpıp ölmeyip aşk acısından ölen adam geldi. Kimsenin adaletli şekilde ölmemesi inançsızlığımı artırıyor. Clubhouse a gelirsek maalesef fakir bir androidliyim ve bu olay FOMO’mu çok pis tetikledi siz bahseder bahsetmez kapattım neyse ki ilk çıktığı zamanlar kadar ilgi yok artık

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: