Bölüm 248: Evde Bitki Bakımı, Kızılcık Şerbeti

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Evde bitki yetiştirmenin zorlukları, ne yaparsan yap ölen bitkiler, küsme, az veya çok sulamanın aynı şey olması, bitki bakımına dair bilgilerin hep yanlış olması, bir miktar Kızılcık Şerbeti ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

6 thoughts on “Bölüm 248: Evde Bitki Bakımı, Kızılcık Şerbeti”

 1. O bitlenen çiçek için neem yağı ile bulaşık deterjanını karıştırıyorsun, kulak çöpüyle tüm pamukçukları temizliyorsun, haftada bir uygulayarak geçirirsin. Eğer durum kötüyse, kulak çöpüyle temizledikten sonra karışıma su da ekleyerek dal, yaprak ne varsa güzelce spreyliyorsun (toprağa da su geçsin). 1-2 saat sonra, musluk suyuyla yıkayarak bitkinin zarar görmemesine dikkat ediyorsun. (O bit, her bitkiye sıçrayabilir, dikkatli olmak gerekir.)

  Benim önerim, yılan bitkisi ve kaktüs gibi dayanıklı bitkilere geçiş yapmanız olacaktır. Onları öldürmek zor, bu yüzden daha az sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca, bitkilerin yerlerini, toprağını, odanın sıcaklığını vb. değiştirdiğinizde, önce ölü taklidi yaparlar ama kısa sürede kendilerine gelirler.

  Sinek sorunu için (topraktan, tohumdan her şeyden gelebilir), çift taraflı yapışkan kağıtlar alabilirsiniz ve aynı zamanda toprağı üstten değil, tabaktan sulamaya başlamalısınız.

  Like

 2. Şimdi burası bitki nasıl bakılır mansplaning’i ile dolacak ya ben de bir parçası olayım istedim. Bitkinin yeriyle toprağıyla suyuyla çok oynayınca kafası karışır. Benim tekniğim birki eve ilk geldiğinde yerleştirdiğim yerden pek kaldırmamak, toprağını eve geldiği gibi değil, sonraki bahar değiştirmek, ve haftada bir su vermek (bitkiler sadece miktar değil sıklıktan da etkilenir). Ha haftada ne kadar, bir su bardağı kadar. Eğer sonraki hafta toprak çok kuruysa su miktarı azaltılır, toprak hala ıslaksa daha az su verilir. Bu tarif ile 9/10 pilav hatasında güzel olan pilav gibi, hata olsa da bitki yaşar, büyür, maşi olur amin. Ha o da olmuyorsa difenbahya alın – öldüğünü hiç görmedim, en fazla yamuk büyür.

  Like

  1. Sorry, toprak kuruysa su miktarı arttırılır – yanlış yazmışım

   Like

 3. Beni 13 yaşında bir çocuk işçi sandığınız için ve güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. 29 yaşımdayım ama soranlara 20’li yaşlarımdayım diyorum.
  Daha önce hiçbir bitkiye bakmamıştım. Ancak hastalığım sebebiyle evim çiçek doldu ve bu sorumluluğu üstlenmek zorunda kaldım. Başlarda mutlu, doğasever bir insandım ancak sonrasında herkesten tavsiye almaya başlayınca sıkıldım. Bir kimyager olarak görevimi yerine getirip hepsinin esansını çıkarttım. Kendime de bir kaktüs aldım. Bizde bu işte en iyi olan babamdır. Her yeni bir bitkide ondan bir sürü alıp her koşulu dener, en son hangisi doğruysa hep onu uygular. Bitki beslemek dünyayı iyiye götürse bile babamı kötüye götürüyor. Muhtemelen senin de sonun böyle olacak Aleks. Kızılcık şerbetine gelecek olursak izlemedim ama bizim aile olduğuna yemin edebilirim. Tabi bizde tartışma yok ama herkes çok alakasız. Babam yunan-türk ve inançsız, annem Çerkes asıllı Türk ve gerçek bir hristiyan, erkek kardeşim Müslüman ama kurban kesmeye karşı ve çevresindeki kadınlar kapanmasın istiyor, ablam hristiyan ama sözde. Ben de inaçsızım diyebilirim. Bol reytingli bir dizi çıkar bence. Hakan izlemek isterse seve seve nikahıma alırım.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: