Bölüm 170: Akrabalık İlişkileri

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Seçmediğin insanlarla birlikte olmak, akraba lotosu, aile yanında performans, ilişkilerde kadın-erkek farkı ve hizmet, büyüdükçe geniş aileyle ilişkilerin değişimi, işlevselliğini yitiren aileler ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

16 thoughts on “Bölüm 170: Akrabalık İlişkileri”

 1. Ben de akraba ve aile ilişkilerinden hiç hazetmeyen biriyim ama dişilin pis plaza dili ve beyaz yaka kibiri inadına beni onun haksız olduğu düşüncesine itti. Dişil kedileriyle tek başına yaşlanmayı hak ediyor.

  Like

  1. 23 yaşındayım ve büyük akrabalarımın yanında ne kendim gibi davranabiliyorum ne de oturup iki çift laf konuşabiliyoruz. Annem ve babam ise akrabalık ilişkililerine çok önem veriyorlar. Sırf kan bağım var diye hoşlanmadığım insanlara ekstra sevgili, saygılı davranmak zorunda olmak midemi bulandırıyor.

   Like

 2. Akraba sevicilerin bir fikir nasıl savunulamaz adlı tez çalışmasından ötürü bu bölüm özelinde dişile teşekkür etmeleri lazım, tasmanın konuşmasına bile gerek kalmadı, sadece dişili dinlemesi yetti.

  Like

 3. Bana kalırsa akrabalık ilişkileri de diğer ilişkiler gibi bireysel düzeyde ele alınmalı, aile içinde herkesle farklı bir kimya oluşuyor neticede, hal böyle olunca da akrabalar böyledir şöyledir gibi genellemeler yapmak zorlaşıyor. Olayın akraba olduğu için sevme yönüne gelirsek bu durum bana samimi gelmiyor. Yani birini tanımadan etmeden, herhangi bir yaşanmışlığın olmadan sırf kan bağı olduğu için sevmek yada onun seni sevdiğini düşünmek çok şartlandırılmış bir durum bence

  Like

 4. Dişilin sonuna kadar haklı olduğundan mütevellit karşısındaki 3 erili de tarumar ettiği bir bölüm olmuş. Şöyle ki; akrabalık ilişkileri zaten ataerkil kodların içselleştirildiği bir yapıdır. Bu yüzden, erkekler mütemadiyen övülür ve cinsiyetinden ötürü de onlara geniş bir özgürlük alanı tanınır. Kadınlarda ise bu durum tam tersidir. Sürekli birileri tarafından yerilip baskılanırlar. Dolayısıyla, Hakan’ın da dediği gibi, bu durumun nimetlerinden faydalanan 3 erkeğin akraba topluluğunu sevmesine de hiç şaşırmadım. Yani, sırf bu cinsiyet eşitsizliğini nesilden nesile aktardığı için bile akrabalar dünyayı kötüye götürüyor aslında. Dişilcim, canım benim, sen hem samimi hem de çok haklısın. Seviliyorsun.

  Like

 5. iyi yayınlar,
  martta başladığım güzel podcaste, bu lanetli bölüme denk gelmek çok üzdü.
  sanırım tasma aile ve akraba kavramlarını karıştırıyor; yanında rahat hareket edebileceğin, yada keyifli vakit geçirebilmek için keşfedilmiş arkadaşlık kurumu mevcut. akrabalar seçemediğin ve unutamadığın berbat anılarla yetinmeyip genelde ailene maddi-manevi zarar veren virüsler olur. kusura bakma tasma üzülerek söylemek isterim, sülalelerin neredeyse hepsinde kötü akrabalar vardır, eğer seninkinde yoksa muhtemelen o sensindir (yada umarım o şanslı sülale senindir).

  Like

 6. Aleks hakan tasma, siz haksizsiniz ve size laflar hazirladim!
  birincisi: aile ile catismamak ya tam bi “aman ali riza bey tadimiz kacmasin”cilik ya da hic darlanmamissiniz. ataerkil toplumumuzda erkek olarak buyumeniz de beni ikincisine itiyor ve size soruyorum, gercekten bunu fark etmeden “akraba iyidir” demek neyin kafasi?
  ikincisi: sirf kan bagi var diye birini sevmek bence en toksik iliski sekli. aksine arkadaslar seni oldugun gibi kabul eder, aile surekli yontmaya calisir. iliski secmek guzel bir sey ya.
  ucuncusu: DISIL! DIK DUR EGILME BU MILLET SENINLE!

  Like

 7. Benim de adım Dişil gibi akrabalarım arasında deliye çıkmış ve bu unvanımı şanımla yürütüyorum. Tabiki bu unvanımı elde etmek için yıllarca mücadele ettim. Bizim sülale de tabiki ataerkil bir yapıda ve bendeki ne şanssa artık, iki abim var. Çocukluktan beri sürekli bu erkeklere hizmet etmek ilgili baskılara ve sürekli ‘kızlar şunu yapmaz, öyle davranmaz, büyüklerinin karşısında konuşmaz gibi’ söylemlere ben maruz kalırken, abilerime denilen ve onlardan istenen hiçbir şey yok. Önce beni sevmiyorlar diye düşünüp itiraz ederken, sonrasında cinsiyet eşitsizliğini farketmem uzun sürmedi. Ben de tabi her şeye laf yetiştirerek ve söylenen şeylerin tersini yaparak türlü itirazlarım sonucunda adım deliye çıktı.
  Şu anda yaşımız geçkin ve iki abim de hizmet konusunda çok iyiler ve temizlik/yemek filan hepimiz yaparız. Ama, akraba olan bir misafir geldiğinde ben direkt yatışa geçiyorum ve inadına hiçbir şey yapmam. Onlar da övgü sever kişiler olarak hizmet etmeye dünden razılar. Ben kötü de olsam deli de olsam bu durumdan gayet memnunum ve akrabalarımı da sevmiyorum.

  Like

 8. Akrabalık ilişkileri demişken her sülalede ortalığı karıştıran, milleti dolandıran, bilezikleri bozdurmak için yeni fikirlerle gelen bir amca/dayı figürü vardır.

  Like

 9. Merhaba sevgili aleks ve hakan,
  Öncelikle sizleri ve konuklarınızı dilde zenginleşme hareketine yaptığınız katkılardan dolayı tebrik etmek istiyorum. Fonksiyon etmek kalıbı olsun show up etmek kalıbı olsun duydukça keyiflendim. Türkçe nazilerine ayar oluyorum, hep beraber bu dili adım adım yabancılaştıracağız.
  Bölüme gelirsek, akrabalık ilişkileri biraz şans biraz kişiye bağlı bence. Muhafazakar bir sülalede muhalif ve liberal çizgideki tek kişi olduğunuzu düşünün, işte o benim. Arada tartışsak da yine de seviyorum çoğunu. Ama sevmeyecek birini hayal etmek de hiç zor değil.
  Son olarak sizleri podcast dinleyen bütün arkadaşlarıma tavsiye ettim mükemmelsiniz keep up the good work.

  Like

 10. Ofisten bildiriyorum -siz kalp hastası olamazsınız x hanımm, kalp hastaları küçükken sevgi görmemiş olanlardır…
  eğer yakın ve uzak ailenizde sevgi gördüyseniz hiç merak etmeyin kalp hastası olmayacaksınız:))))

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: