Bölüm 207: Biohacking

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Bedende verimlilik artışı, sonsuz kontrol arayışı, kendini makine gibi görmek, tech bro psikolojisi, yöntem ararken harekete geçememek, girişimcilerin saçma rutinleri, sahtekar biohackerlar ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

5 thoughts on “Bölüm 207: Biohacking”

 1. İyiye götürüyor diyorum. Çünkü insanlığın bir an önce ulaşabileceği en ileri noktaya ulaşıp yok olmasını istiyorum, bu bütün evrenin hayrına olur zannımca. İyi yayınlar.

  Like

 2. Selam Aleks ve Hakan. Spotify 2021 özetime göre yaklaşık 3000 dakika sizi dinlemişim. neyse ki çoğunlukla çalışırken,temizlik yaparken dinliyordum kıpps 🙂 Seviyorum sizi ama 2022 de en azından ikinci sırada olun kesin kıl payı birinci oldunuz:))))

  Like

 3. Baştan 33. sondan 1.podcastteyim Biohacking dünyayı nereye götürüyor bilemem ama şu belirttiğim iki podcastin girişlerini karşılaştırın dünyanın totalde nereye gittiğini girişlerdeki enerjiden anlayabiliriz…

  Like

 4. Merhaba Aleks ve Hakan, uzun zamandır yazamamıştım ama hep takipteydim. Bölüm hakkında şunu söylemeliyim ki çook haklısınız. Aleks’in kafayı yemişler demesine, Hakan’ın manevi boşluklarını böyle doldurmaya çalışıyorlar demesine aşırı katılıyorum. Hiçbir şekilde anlam veremiyorum bu aktivitelere, hedefe bak: en az 180 yıl yaşamak! Neden bu hayatı bu kadar seviyorlar? Bir tek benim mi hayatımda kötü şeyler oluyor anlamadım. Bu arada Spotify 2021 özetimde 2.sıradasınız. (geçen yıl 1.sıradaydınız.) Aleks evlenme teklifi etmeseydi hala 1. olabilirdiniz ama… :))

  Like

 5. Bu vücudun efendisi olma işi askerlik alanında da çok kullanılıyor. Kendi gözlerimle raporlarını inceleme fırsatı yakaladığım bir adamı anlatacağım. Belli bir rütbeye gelen askerlere Yabancılaşma Meditasyonu öğretiliyor. Şu an efsane olarak kalan ama zamanında güven atışı dedikleri eğitimlerde bu meditasyon kullanılıyormuş. Güven atışının amacı body denilen arkadaş kafasına bir hedef koyuyor, sen de silahlarla atış yaparak yürüyorsun. Mermi bitince roller değişiyor. Bu eğitimde nadiren de olsa arkadaşını vuranlar (belki öldürenler) olduğu için başlamadan önce meditasyon yapılıyor. Meditasyonun amacı kendi psikolojini bastırarak ruhsuzlaşmak. Eğitimde birine zarar verdiğinde o an bir travma yaşamamanı sağlıyor kısacası. Öğrenilen ama kullanılmayan bir meditasyon. Belli bir seviyeye gelmiş askerler bunu sık ama kısa süreler için tekrarladığından artık refleks haline gelmiş. Tek sıkıntı şu, bu meditasyonu uzun süre yaptığında beyin MR’ında gözle görülür değişmeler oluyor. Beynin insular korteksinin aktivitesinde artma hatta kalınlaşma görülüyor. Bu da stresi, acıyı ciddi oranda azaltıyor. Nepaldeki Budist rahipler gibi takılıyorsun kısacası. Ermişler için güzel görünüyor ama düz insanlar için benlik duygun kayboluyor. Ne kadar uzun süre ya da tekrarlı şekilde bunu yaparsan geri dönülmez hale sokuyorsun. İşte Aleks bedenimi kontrol edeceğim diyerek bunu uzun süre yapma gafletine düşmüş bir adam tanıdım. Şu an yaşıyor mu bilmiyorum ama son gördüğümde yürüyen ot gibiydi. Bedeni kontrol etmek iyiye götürüyor ama fazlası sıkıntı diyorum. Bir de Hakan seni ne zaman gözlerim kapalı dinlesem kafamda gri Rolls Royce canlanıyor.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: