Bölüm 245: Geri Dönüş

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

Deprem sonrası jeologlar, sürekli içerik tüketme isteği, komplo teorileri, normalleşme meselesi, beceriksizlik ve kuyruğu dik tutma çabası, İstanbul depremi ne zaman olsun ve çok daha fazlası uzun bir sürenin ardından bu bölümümüzde.

5 thoughts on “Bölüm 245: Geri Dönüş”

 1. Merhaba Aleks,
  Merhaba Hakan,

  Ben Hatay’dan bir depremzedeyim. Yakın zamanda başka bir şehre geçtim. Uzunca bir süre Hatay’da kaldım ve sanırım söyleyecek birkaç şeyim var.

  Öncelikle ben sizin yeni bölüm atmanızı çok bekledim, açıkçası insan o telef olmuş binaları, sefaleti, acıyı kendi yaşarken bir de televizyona, sosyal medyaya daha fazla tahammül edemiyor. Kafa dağıtacak bir şeyler arıyor. Siyah beyaz efektli acıklı şarkılarla verilen görüntüler tamamen vicdan mastürbasyonu.. çok sinir bozucu. Onları izleyip kahrolacağıma açar bir iki bölüm dizi izlerim, sevdiğim podcast yayınlarını dinlerim diyordum. Kaldığım yerde de insanlar bir şekilde güçlü kalmak adına şakalar yapıp gülüyordu. Birbirimize moral vermeye çalışıyorduk.

  İlk bölümlerden bu yana düzenli bir DNG dinleyicisiyim zaten ama hiç yorum yapmadım çünkü herhangi bir platformda içeriklere yorum yapma huyum pek yok.

  Bahsettiğiniz ikincil travma olayını şımarıklık, cahillik olarak görsem de insanların idrak edememesini anlayabiliyorum. Çünkü empati kurulabilecek bir durum değil, en azından benim hayatımda daha önce duymadığım, örneğini görmediğim bir felaketti.
  Öte yandan bizim influencer tayfayı Amerika’daki covid zamanı maske özgürlüğümüzü kısıtlıyor diye eylem yapan tayfaya benzetiyorum ben. Cahiller, paraları var ve ses çıkarabiliyorlar.

  İstanbul’dan taşınmayı düşünen arkadaş da koşarak kaçsın. Şartlarını bilmeden yorum yapmak doğru değil ama İstanbul zamanında orantısız göç aldığı için çarpık kentleşme, ulaşım cart curt gibi sıkıntıları yaşamıyor mu zaten.. Şimdi de göç verebildiği kadar vermeli bence ki dengelensin. bu herkes için mümkün değildir elbette ama en azından evden çalışma imkanı olanlar alternatif şehirleri düşünmeli.

  Depremden sonra bir süre İstanbul’da da bulundum. Üstgeçitte yürürken, uyumadan önce, metrodayken falan hep şu an deprem olsa nereye kaçarım diyordum kendi içimden ama olsa da aradan çıksa lafı beni şoka soktu, bu aşı sırası bekleyen çocuk tedirginliğine çok güldüm jajskdkd

  Biraz iç döktüm, umarım sıkmamışımdır. 14 Mayıs tan birkaç gün sonrası benim doğum günüm, bakalım çifte kutlama yapabilecek miyim… Bölümleri severek dinliyorum, Hakan’a baya bi yükseliyorum ve sizi çok seviyorum. ❤️❤️❤️❤️

  Like

 2. bölümü havada kaptım. yorumu bugün yazmak istedim.
  ikinizi de çok özlemiştim. sadece sesinizi bile duymak çok iyi gelirken bölümde aleks’in son dakikalarda iktidara saydırmasıyla “heyt be konuş” diye bağırıp izmir marşı açacaktım.
  26 yaşıma az kalmışken sizi rol modeli almamın bana 5 senedir hep kazandırdığını bir kere daha gördüm. bu arada düşündüğünüzün aksine sizi çok dinleyen var. seviliyorsunuz ❤

  Like

 3. Merhabalar sevgili aleks ve hakan ben Ali, sizin de tahmin etmis olduğunuz gibi kararımı verdim. Ankara’ya taşınıyorum. Şimdi eşi dostu da ikna etmeye çalışıyorum benimle gelmesi için. Buradan sizi de ikna etmeye çalışayım sanki aleks sıcak bakıyorum demişti taşınma konusuna 🙂 aslında yeni bir binada oturuyorum ama pek güvenim kalmadı bu yeni binalara da. Sonrasında yaşanacak kaos beni daha çok korkuttu, öncesinde bu yaşananları birisi anlatsa bilim kurgu gibi gelirdi sanırım. Göztepe’de oturuyordum buraları da seviyordum aslında ama imkan varken değerlendirmek lazım diye düşündüm. Yorumlarınız için teşekkür ediyorum hayatımdaki bazı insanlardan daha samimi yaklaştınız. Seviyorum sizi iyi ki varsınız abilerim.

  Like

 4. Bir farklılık yaparak Lina’nın sevgi dolu sözcüklerinin aksine seni kınıyorum ve aşkım için verdiğim bu savaşta seni Lina’dan taraf tutmakla suçlayarak başlamak istiyorum Aleks. Çünkü geçen bölümde yorumumu okumamışsın. Artık ilişkimizi kıskandığını düşünmeye başladım. Ayrıca yorumumu okumadığın için küçük pintiliğimin açıklamasını ve sıfat tamlaması dediğin şeyin söz öbeği olduğunu öğrenemedin. Anlayacağın kaybeden sen oldun. Lina’nın erotizmine hayranım. Bu seviyeye ulaşmam zaman alacak çünkü eminim kendisinden daha genç ve çıtırım. Bu yüzden geçen gün duşta Hakan’ın horozunu düşünürken(yan bahçesindeki) belki 100 metrelik nikah masamızın bir ucunda Hakan’la ben otururken diğer ucundan nikah şahitliğimizi yapmasına izin verebilirim diye düşündüm.

  Like

 5. Selamlar
  Kimse yazmadı demişsiniz, ama muhtemelen herkes benim gibi Aleks’in twitter’ına bakarak bölüm gelmeme sebebini anlamış olmalı. Seviliyorsunuz, takipteyiz, devammm

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: