Bölüm 243: Küçük Pintilikler

Haftalık bölümleri canlı ve görüntülü izlemek, ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Küçük pintiliklerde alışkanlığın önemi, rasyonalizasyon ve inat, yüksek enflasyon ve borçluluk, kombiyi açmamak, böyle böyle zengin olmak, eriğe 150 lira vermek, kazıklanma korkusu, dijital hizmetlere para vermeme isteği ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

8 thoughts on “Bölüm 243: Küçük Pintilikler”

 1. küçük pintilikler yapmayı seviyorum cimri.com akakaçe gibi sitelerden çıkmıyorum. Bir ürünü ucuza almak (kaliteli olması şartıyla) devlete olan sinirimi bir nebze azaltıyor. Geçen gün bir telefonu 10 bin tl iken alıp şimdi 18 bin olduğunu görmek hayat kalitemi bariz yükseltiyor. Yalnız işi abartıp abonman kartımı saçma sapan aktarmalar yaparak kullandığımı fark ettim. Bunu göz ardı edebilirsek bence iyiye götürüyor

  Like

 2. teşekkürler, yine çok güzel bir bölümdü. sizi epeydir dinliyorum ama genelde sabah işe giderken yolda dinlediğim için yorum yazma alışkanlığım olmadı. alex’in yorum yapmayanlarla ilgili tatlı optimist çıkarımı en azından benim için geçerli ^^ küçük pintiliklerle ilgili, liseden bir arkadaşımın ailesi aklıma geldi bütün bölüm boyunca. bu arkadaşımın evine gittiğimde telefonum kapandığı için şarja taktım, annesi görünce çıkarttırdı. elektrik faturası çok geliyor diye evde telefon şarj etmiyorlarmış. evleri kötü bir semtteydi, ben de bunların durumu kötü diye düşündüm. sonra arkadaşımdan öğrendim ki iki arabaları varmış, oturdukları ev kendilerininmiş, bir de kiraladıkları bir akıllı evleri varmış. daha kötüsü arkadaşım da bunlara benzedi, kız umut sarıkaya’nın dar kotlu adamı gibi hiçbir şeyde para çıkarmamaya alıştı iyice. ben de buna verdiğim bir liraya bile acımaya başladım. sonunda onlardan biri olmuştum. küçük pintiliklere karşı duruşunuzu takdir ediyorum, sevgiler.

  Like

 3. Anormal davranışlar dünyayı kötüye götürür. Pintilik de anormal bir davranıştır. Küçük de olsa pintilikler dünyayı kötüye götürecektir.
  Uzunca süredir dinliyorum ve ilk kez yorum yazıyorum.
  Konu seçimleriniz oldukça ilgi çekici.
  Pek çok konuya sizin açınızdan bakmasam da dinlemeye devam ediyorum.
  Belirli seviyeye ulaşmış kişiler olduğunuzu göz önüne alınca ülke gerçeklerinden, rasyonellikten bu kadar uzak olmanıza tekrar tekrar şaşırıyorum.
  İyi eğlenceler

  Like

 4. Ben sadece Hakan’ın verdiği örnekten konuşmak istiyorum Hakan o içeceği almamakla o kadar iyi yapmış ki haklı adam ya sinir oluyorum öyle şeylere ve ayrıca bu da pintilik değil. Menülere yazmıyorlar bu bu sandviçler 5 lira diğerleri içecekle beraber 6 lira bilmem ne diye yazın işte değişik değişik yazıyorlar sonra da kasada enteresan hesaplar çıkıyor hayır kardeşim ben o 5 liralık menüyü almak istiyorum menüde hangisi varsa onu almak istiyorum bana yeni şeyler yeni fiyatlar çıkarma ya alla alla o an belki de canım yemek yemek istemiyordur ama sırf uygun olduğu için yemek istersin (ki bazen böyle yaparım sadece uygun olduğu için yemek yerim) ben de öyle yapmak istedim belki ben 5 liralik menüye konsantre oldum ya bu durum çok canımı sıkıyor ve asla pintilik değil tüketici kandırmak bu müşteri kandırmak bu her ne ise çok yükseldim bu konuya jajsjajjsjsjsjsj ve benim küçük pintiliğim ise dışarıda suya para vermemek yok yani susasam falan almıyorum kahve içiyorum ya da farklı bir içecek içiyorum susuzluğum geçmiyor, eve gidince su içiyorum yani 5 lira vermemek için 50 lira veriyorum ama inanın gözüme gelmiyor fakat suya para veremem ve Aleks son sözüm sana kombi açmamak küçük pintilik değil bence baya pintilik 🙂

  Like

 5. Öncelikle çok cömert bir kadın olduğumu belirtmek isterim. Bir şeyden elimde bir tane bile olsa hiç düşünmeden paylaşırım. Fiyatı ve manevi değeri hiç önemli değil. Elimde birkaç tane olan şeyleri de seve seve paylaşırım taa ki bir tane kalana dek. En basitinden elimde 2 tane kalem varsa birini savururum. Ne yapıp edip onu ya birine veririm ya da kırarım. Yok olması için bahaneler üretirim. Ama kalan o bir tanesi… İşte onu öldürseniz alamazsınız. İster çok değerli olsun ister değersiz hiç farketmez. O kadar değerlenir ki kendim bile kullanmam. Ayrıca Hakancığım, senin için yalnız ölecek diyen şahısa takılma. Az önce senin adına fal baktım. Hem benimle kırk gün kırk gece düğün yapıyorsun hem de sonsuza kadar yaşıyorsun. Küçük pintiliklerim olabilir ama aşkımı cömertçe yaşatacağımdan emin ol. Hem akalım hem kokalım. Sana da çok geçmiş olsun Alex. Umarım bir an önce iyileşirsin çünkü düğünümüz yakındır.

  Like

 6. Sizi 243 bölümdür dinlediğim için artık az çok karakterleriniz, hayatınız, medeni haliniz vs gibi bir çok konuda hem fikir sahibiyim hem de az da olsa tahmin yürütebiliyorum. Ama ilk düşüncem şu idi; Aleks kesin pinti biri. Ve bu bölümü dinledikten sonra ne kadar yanılmadığımı anladım. Kombi açmamak baya büyük bir pintilik örneği. İnanılmazsın gerçekten. Eşinin de senden aşağı kalır yanı yokmuş zaten. Kontur almayıp , birine ulaşma durumunda mecbur şirket hattını kullanmak pintilikten çok ruhani fakirlik gibi duruyor.
  Aleks’e 10 üzerinden 8 pintilik puanı, Hakan’a ise 6 veriyorum. Eşin bireye de seninle soğukta oturup ‘Aleks gerizekalı mısın aç şu kombiyi’ demediği ve kontur pintiliği sebebiyle 7 puan veriyorum.
  Kefenin cebi yok gençler. Allah akıl fikir versin.
  PS: kendi öz eleştirimi yapmadan gitmeyeceğim tabi ki. Benimkisi bankalarda eft parası ödememe pintiliği. O parayı vereceğime çıkıp bankadan çekip gidip diğerine yatırıyorum. ( malesef kredi çektiğim için bi sürü bankada hesabım ve kartım var, zor olmuyor ve işin kötüsü üşenmiyorum)

  Like

 7. Selam Aleksciğim ve Hakancığım, bu bölümü dinleyince yıllardır kimseyle paylaşamadığım karanlık bir sırrımı size yazmak istedim. Bilemiyorum belki yüreğim biraz hafifler belki de bana bir yol gösteririrsiniz. Kocam – ki normal bir insandır kendisi – bir konuda anormal bir cimriliğe sahip. Bu konu maalesef tuvalet kağıdı 😦 Şöyle ki biz yaklaşık dört yıldır tuvalet kağıdı almadık evimize çünkü kendisi işyerinden, benzin istasyonlarından, cafelerden tuvalet kağıdı aşırıyor eve gelince düzenli bir şekilde katlayıp kullanımımıza sunuyor. Takibini de yapıyor, eğer hızlı şekilde azalırsa bunun sebebini soruyor 😥 Misafir vs gelirse dört yıl önce aldığımız 12li tuvalet kağıdından bir rulo çıkarıyor misafir gider gitmez kaldırıyor. Bu konu hakkında çok konuştuk sebebinin gelen yüksek zamlar olduğunu, tuvalet kağıdına verdiği paranın sürekli kafasında yer ettiğini, tuvalet kağıdı satın almadığı her gün büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadığını söylüyor. Tanrım bana yarsım et. Çünkü küçük pintilikler dünyayı olmasa bile kesinlikle evliliğimizi kötüye götürüyor. Sizi seviyorum

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: