Bölüm 8: Ruh Sağlığı Hakkında Farkındalığın Artması, Aynı Hikayenin Tekrar Anlatılması

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için: Apple iOS, Android

Dünya Nereye Gidiyor’un 8. bölümünün ilk konusu: insanların ruh sağlıklarından daha çok bahsetmesi, böylece farkındalığın artması. Prens William ve Lady Gaga’nın görüntülü konuşmasından ve daha sonra diğer ünlülerin de farkındalık kampanyasına katılmasından yola çıkarak, ruh sağlığıyla ilgili her şeyi ortaya dökmek mi yoksa olabildiği kadar bastırmak mı daha iyi sorusuna iğrenç metaforlar eşliğinde yanıt arıyoruz.

Bölümün ikinci kısmında, ilk bölümde konuştuğumuz mental sorunlardan birini mercek altına alıyoruz. Kim aynı hikayeyi aynı insanlara tekrar tekrar anlatmaktan zevk alan insanların normal olduğunu iddia edebilir ki? Onlar normalse bile, aynı hikayelere tekrar tekrar maruz kalmak zorunda olan bizlerin ruh sağlığı bozulmak üzere. Muhakkak siz de bu cehennemi daha önce yaşamış ve arkadaşınızdan, kendinizden, hayattan, hatta küçük kedi yavrularından bile nefret edecek hale gelmişsinizdir. Hayatı Edge of Tomorrow filmindeki gibi yaşamak istemeyenlerden destek yorumları bekliyorum.

8 thoughts on “Bölüm 8: Ruh Sağlığı Hakkında Farkındalığın Artması, Aynı Hikayenin Tekrar Anlatılması”

 1. Aleks neyin övülmüştü? Kendini övdüğünü düşünmeyeceğiz merak etme ama ifşa olmadan ve çok ayrıntı vermeden anlatsan çok iyi olur, meraklandık.

  Like

 2. aleks tamam sen süper bi insansın ama biz düz insanlar ne anlattığımızı unutabiliyoruz taam mı

  Like

 3. belki fazla kişisel bir soru ama geçmişte veya şu anda yaşadığınızı düşündüğünüz zihinsel problemler oldu mu? yoksa bu konuyu bastırmaya devam etmekten memnun musunuz?

  Like

 4. Patronum Elon Musk okuyor, endişelenmeli miyim? Psikolojim bozuldu, sürekli bunun hakkında konuşmak istiyorum, Dünya Sağlık Örgütü sağ olsun.

  Like

 5. Aleks nezdinde soluyorum, 15 yil onceki olaylari surekli birbirimize anlatip guluyoruz hala. Onu gectim o olaya ozgu tek bi repligi soleyip guluyoruz, ornek defooeeee. Bu seni rahatsiz etmiyor mu?

  Like

 6. Keşke her gün olsa, Türkiye’deki kaliteli radyo programı açığını kapatıyor kesinlikle. Bölüm sonunda anket olsa güzel olurdu, biz de katılırdık, sürekli arkadaşlar arasında konuşuyoruz çünkü sonra aslında şu açıdan iyi, bu açıdan kötü gibi. Bir de iki konu arasına güzel şarkı mı dinletseniz bize? Radyo nostaljisi işte.

  Like

 7. sanki wendy’s gelmisti ama tutmamisti diye hatirliyorum, akmerkeze acilmisti, sanki sonradan schlotzky’s olan yerdeydi.
  ayrica mc donaldsin elmadagdaki subesine gittigimizi ben de hatirliyorum. alaaddin filmi sinemaya gelmisti, onun oyuncaklarini veriyolardi, boyle bir buyuk hengame toplasip gitmistik ailecek.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: