Bölüm 32: Hizmetlerin Puanlanması, “Demek ki biz bir şeyleri doğru yapıyoruz” Cümlesi

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:

Apple iOSAndroid

OYLAMA

Siz de bir hizmeti satın aldıktan ve tükettikten sonra oy vermeden tamamlanmış hissetmeyenlerden misiniz? İster beğendiğim bir hizmeti ödüllendirmek, isterse nefret ettiğim bir işletmeye zarar vermek için olsun, benim için aldığım hizmeti puanlamak artık tecrübenin önemli bir parçası. Ama kişisel tatminin de ötesinde puan vermek çağımızın en büyük sorunlarından tercih yorgunluğunu çözen toplumsal bir hizmettir. Peki neden sadece bazı hizmetler puanlanıyor da mallar ve insanlar puanlanmıyor? Dünya Nereye Gidiyor’un 32. bölümünde distopyalar ütopyalaşıyor.

“Demek ki biz bir şeyleri doğru yapıyoruz.” Bu cümleyi duymayan yoktur. Kimi zaman bir başarının ardından böbürlenmek, kimi zaman eleştirilere karşı bir “çelik ayna” olarak kullanılır. Kendinden çoğul olarak bahsetme antipatikliğine ek olarak, bunu söyleyen kişiye neyi doğru yaptığını sorduğunuzda cevap alamayacak olmanız, yaklaşımın tırtlığını ortaya koymak için yeterli. Son olarak, son zamanların trendlerinden sosyal medyada kendini övme ve sevme trendinden de bahsediyoruz. 32. bölümümüzü dinlerseniz en azından bazı şeyleri doğru yaptığınızın garantisini verebiliriz.

 

4 thoughts on “Bölüm 32: Hizmetlerin Puanlanması, “Demek ki biz bir şeyleri doğru yapıyoruz” Cümlesi”

  1. haftalar geçtikçe hakan’ın garip benzetmelerinin dozu giderek arttı. hakan “demek ki bir şeyleri doğru yapıyorum”cunun allahıdır. hakan dünyayı kötüye götürmektedir. dolayısıyla, “demek ki bir şeyleri doğru yapıyorum” diyenler dünyayı kötüye götürüyor.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: