Bölüm 34: Araştırmak Yerine Sorarak Öğrenenler, Evde TV Olması

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:

Apple iOSAndroid

OYLAMA

Dünya Nereye Gidiyor’u artık Facebook ve YouTube‘dan da takip edebilirsiniz, hatta edin lütfen. Biliyorsunuz, siz olmadan hiçbir şeyin anlamı yok… İlerleyen günlerde YouTube’a özel içerik yapmayı düşünüyoruz. Facebook da bitmiş mi bitmemiş mi göreceğiz. Ama önce…

Voltaire demiş ki: “Bir insanı cevaplarıyla değil sorularıyla değerlendirin.” Ben diyorum ki, Voltaire’i boşverin. Zaten kendisi köle tüccarı bir ırkçıydı. Asıl alıntı şu şekilde olmalı: “Bir insanı ne sorduğuyla değil, kime sorduğuyla değerlendirin.” Hepimizin bilmediği, öğrenmek istediği, cevabını merak ettiği sorular oluyor. Bu sorulara nasıl yanıt aradığınız, nasıl biri olduğunuzu gösterir. Dünya üzerindeki her konuyla ilgili ister sizin gibi insanlardan, ister uzmanlardan; ister kolektif, ister bireysel bilgi alabileceğiniz; sonsuz, sınırsız ve ücretsiz kaynağa sahip olduğunuz internet yerine size en yakın kişiden bilgi almaya çalışıyorsanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Kendiniz araştırarak cevaplarını bulabileceğiniz basit sorularla insanların zamanını çalıyorsanız, siz de modern zamanların köle tüccarı Voltaire’isiniz.

34. bölümün ikinci kısmında, evinizde televizyon olmasının etkilerini tartıştık. Türkiye’de 15-24 yaş arası gençlerin %94’ü boş zamanlarında televizyon izliyor. Türk insanının ortalama televizyon izleme süresi günde 330 dk. Bu alanda dünyada açık ara birinciyiz. Televizyonun varlığıyla yarattığı “ev” hissi, yalnızlığı gidermesi, insanı tercih etmeye zorlamadan içerik sunan konforlu bir araç olması gibi olumlu taraflarının yanında, izledikçe insanı içine çeken bir kötü içerik bataklığı olması gibi sorunları da var. Hangi tarafın ağır bastığına oylarınızla ve yorumlarınızla siz karar vereceksiniz.

 

7 thoughts on “Bölüm 34: Araştırmak Yerine Sorarak Öğrenenler, Evde TV Olması”

  1. Çok güzel bölümdü bence. Konuğa çok eleştiri gelince korkudan iyi hazırlanıyorsunuz herhalde asdadas. Alex’e bölümün çoğunda katıldım. Hakan’ın da karşıtlığı bazen farklı ve düşündürücü olabiliyor ama bu bölüm direkt sıçmış adsasda. Olsun yine de eğlenceli severek dinliyoruz öptüm

    Like

  2. TV’nin Telefon ve Bilgisayar’dan daha negatif bir imaja sahip olması tek yönlü olması. Yani tv izlerken sadece yapılan yayının alıcısısın. Telefon ve bilgisayarda aynı zamanda verici de olabiliyorsun. Dolayısıyla telefonuyla veya bilgisayarıyla uğraşan birine boş boş ne yapıyorsun demek saçma. Cidden bir şey yapıyor olabilir.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: