Bölüm 86: Temizlikçiler, İnsansı Robotlar


Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroid, Spotify

OYLAMA

Bu bölümümüzde yapmak istemediğimiz işleri yapan kutsal insanlardan ve dünyanın sonunu getirecek robotlardan bahsediyoruz. İyi dinlemeler.

5 thoughts on “Bölüm 86: Temizlikçiler, İnsansı Robotlar”

 1. İnsansı robotlarla alakalı “uncanny valley” diye bir olay var. İnsansı robotların neden bizi görünüş ve davranış olarak rahatsız ettiğine dair aydınlatıcı bir teori, bakmanızı tavsiye ederim.
  Plastik poşet konusunda geç kaldım ama burada çok kolay katlanabilir çantaya cebe sığan market çantaları var, Hollandalılar işi çözmüş, insan bir yerden sonra alışıyor yanına market çantasını almaya, yeterinci kirli dünyada da bir fark yarattığını hissediyor. Ama İstanbul şartlarında yani marketlerin her eve yakın olmadığı ve alışverişe kolay gidilip gelinemediği şehirlerde market çantası durumunun çok da realistik olmadığını kabul ediyorum. Büyük marketlere arabayla gidiliyor nasıl olsa, en kötü arabada bırakılır, bir de kurtarıcımız bakkallar var Türkiye’de tabii.
  O halde Hakan’a bir sorum var: sigara içtiğini yanlış hatırlamıyorsam; eve bir daha hiç temizlikçi gelmemesini yoksa bir daha sigara içmemeyi mi tercih edersin?

  Like

 2. AH ALEKS YAPMA ALEKS Jonathan Nolan’ın yazdığı Westworld’ü beğenerek izlersin ama iş abisine gelince tu kaka 😦 Beğenmediğin o Christopher Nolan filmlerinin %90’ını Jonathan Nolan yazmıştır bunu unutma. Adeta birbirlerini tamamlarlar. Çıkar şu at gözlüklerini allasen! Ama şunu da itiraf etmeliyim ki Chris’siz Jonathan oluyor ama Jonathan’sız Chris olmuyor(örn. Dunkirk). Yine de en güzeli tabi ki birlikte çalışıp Interstellar gibi şaheserler yaratmaları 😀

  Like

 3. Evimize gelen temizlikçinin 1-2 saatte yaptığı işi ben 4 saatte yapıyorum ve yine onun gibi yapamıyorum. Bence işi profesyoneline vermek lazım, dünya böyle iyiye gidecek. Robotlara bakışımda aynı şekilde, bazı işleri insanlardan çok daha iyi yapacağını düşünüyorum.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: