Bölüm 134: Yeni Yıl Hedefleri, İnternet Dedektifleri


Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Yeni yılda yeni bir sayfa açmak, hayal ve hayal kırıklığı, küçük ve somut hedefler, yanlış hedef koymak, geçmişi didiklemek, yoksulluk algısı, fakirin fakirliğini bilmesi ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

12 thoughts on “Bölüm 134: Yeni Yıl Hedefleri, İnternet Dedektifleri”

 1. cevabınız beni fazlasıyla mutlu etti, Aleks sana DM’den yürüyeceğim az sonra. bu arada hakan’ın söylediği şarkı hüsnü arkan & birsen tezer – hoşgeldin

  Like

  1. İnternet dedektifleri konusunda çok haklısınız. İntihar vakasında bir de sosyal medya platformlarında kızın dış görünüşüyle dalga geçildiği ve bu yüzden intihar ettiği de söyleniyor. Burada bir kesim her şeyle dalga geçip her şeyi ti’ye alanlara yüklenirken bunun tam zıttı olanlar da enflasyon, işsizlik vs diyip ti’ye alanlara yüklenenlere yükleniyor. İnternet dedektifleri toplumun her kesiminde her olayda patlak vermeye başladı ve buna bir farkındalık oluşmazsa bu kişilerle dolu bir fundalık oluşacak diyip leş gibi bitiriyorum yorumu. İyi seneler

   Like

 2. Yeni yil hedeflerini sordunuz, benimki yuksek lisansimi bu ay icinde bitirmek. Bu tez sagolsun beni, 28 yillik hayatimda basima gelen en kotu sey olan depresyonla tanistirdi, tum yasam enerjimi ve bilime karsi olan hevesimi emdi goturdu. Ama bu ay bitiyor! Ve ben son haftalarda eskisi gibi mutlu ve umutlu hissediyorum. Sizi gurbetten dinleyen genis kitleden biri olarak gectigimiz iki yilda ben de sizle cok guldum, eglendim, rahatladim, ulkemizin gundemine yakin hissettim, kulaklarimi Turkce’ye doyurdum. Bu surecte cok faydaniz oldu, tesekkur ediyorum. Yuzunuzu cok merak ediyorum ama uzun zamandir kendime, ilk doktora paramla patreon olucam diyorum, ama henuz ortada netlesmis bi pozisyon da yok, ne zaman olursa artik ekmegini hep birlikte yiycez :p Ikinize de iyi seneler. Hakan sen de biraz sikilmissin belli oluyor ama bak varligindan haberin bile olmayan kisiler, dunyanin uzak koselerinde senin hakkinda iyi seyler dusunup seninle guluyor, yani arada bunalsan bile iyi seylere inancini hic kaybetme. Tezi teslim edince haber veririm, hoscakalin!

  Like

  1. Sartre’ın kitabının adı iş işten geçti. Aslında senaryo olarak yazılmış bir kitap.kitap, ölüm sonrası tanışan ve idarenin hatası nedeniyle birbirleriyle yaşamları sırasında tanışamamış olan iki ayrı sınıftan bir çifte, 24 saat süreyle tam uyum içerisinde, sevgilerini her şeyden üstün tutarak sevişmeleri koşuluyla, dünyaya dönme izni verilmesini anlatıyor.

   Like

 3. yeni yıl hedefleri koymayı reddediyorum. kendimle bunu konuşmaktan kaçıyorum. oysa birçok hedefim olmalı ama bunları toparlayacak kadar umutsuz muyum acaba. of fazla klişe oldu bunun cevabı bu değil bence neyse.

  Like

 4. internet dedektifliğinin sadece en masum halinden bahsetmişsiniz. bunun bir de bir konu hakkında yaptığı yoruma karşılık o kişinin konudan bağımsız bir hareketini, söz gelimi, ifşalamak gibi bir saçma hali var. daha bugün emekliler hakkında yaptığı bir yorumun üzerine twitterda tt olmuştu hülya koçyiğit. söylediğini beğenmezsin eyvallah da, kadının yıllar önce oynadığı sürtük isimli filmin konuyla alakası ne? gerçekten, ne? daha da cinsi, kişi bir konu hakkında bir yorum yapar, tepki verir; bizim tutarlılık polisleri ise benzer bir olaya tepki vermemiş olmasıyla samimiyetini sorgulamaya başlar. bsg lütfen

  Like

 5. Şu formatı şu makarayı youtube’da her hafta 1 arkadaşınızı konuk alarak yapsaydınız köşeyi dönmüştünüz be dostikeler…

  Like

 6. harun u biraz abartmıyor muyuz yani kimdir bu harun, ne yapacakmış yeni yılda yani nedir, yetti gari!!!1!1bir

  Like

 7. Evvela çok selam eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

  Bir yerlerden duymadıysam şayet, bizatihi kendimin uydurduğu, ortamlarda Edip Cansever bugünleri nasıl da özetlemiş diye de yutturduğum bir cümledir: “Hayatım başlangıçların tarihidir.”

  “İnsan aciz bir varlıktır.” der her bir kes ağız birliği etmişçesine. Dört hak dinin ve kitaplarının demesi yetmezmiş gibi, devletlerin ve ideolojilerin de bu hayatı burnunuzdan getireceğiz, bize mecbursun lan gevşekliğiyle bizi sürükledikleri bir acizliğin içindeyiz çoğumuz. İbrahim Sadri masadan başını kaldırabilse “Uçurumun kenarındayız Hızır.” derdi, ben “Hepimizin ebesinin amına koydular.” demekle yetineyim.

  Bu ahval ve şerait içinde bir şeylere başlamış gibi yapmaktan, bitirmenin ve başarmanın heyecanıyla yalancıktan coşmaktan, yükseltilen rütbelerin, atanılan mertebelerin alçaklığından ürküyorum; yalnız ürkmüyor, tiksiniyorum da.

  Bir başlangıç varsa eğer, varsa bir amaç, bu kuşatılmışlığı yok etmeye başlamaktan geçiyor gibi geliyor bana. Delemeyiz bu kuşatılmışlığı belki, delip geçemeyiz de, ama en azından topuğuna sıkalım, topal bırakamasak da sıktık deriz hiç olmazsa.

  Bu arada içelim be Hakan, içmeyip de ne yapacağız…

  Selamlar.

  Like

 8. “Bunu yazan BIR suriyeli mi”
  Bu cümle hakkaten kırdı beni, öyle geldi bana: suriyeliler gerizekâlılardır böyle bir yorum yazmaya şansları yoktur açıkçası roldur; her neyse bu programı sevenlerden biriyim ve dünyayı iyiye götüreceğini inaniyorum, türkçemi geliştirmek için size dinlemeye başlamıştım yaklaşık 15 bölüm dinlemiş oldum, kefeye koymaktan bahsederken bir sürü söyleceklerim var o konuda, yanınıza çıkıp kendilerimizi doğru bir şekilde tanıştırmaya şans verirsiniz memnun olurum, 2020’da yapmak istediğim şeylerde biridir.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: