Bölüm 155: Normalleşme, Bürokrasi


Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Birinci sezon finali, normalleşememek, katı kurallar ve saçma uygulamalar, devlet dairelerinde bilgi eksikliği, vatandaşı ortaya almak, esneklik payı, Weber’in Türk bürokrasisiyle imtihanı ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

One thought on “Bölüm 155: Normalleşme, Bürokrasi”

  1. Canımcım kuzucum Hakancığımın askerdeyken yolunu çok gözledik, senin de gelmeni mecbur bekleyeceğiz ki bizi Hakana kavuştur. (Hayırlı tezkereler) Çabuk gel.

    Bürokrasi de sadece bok püsür işlemler yumağı değil aynı zamanda gösteriş yapmanın tillahıdır. Küçük acı bir anı paylaşayım. Üniversitenin ilk yılında dekanlığı bulmaya çalışıyordum. Fakültemiz hapishane griliğinde, bakımsız labirent gibi bir binaydı. Tesadüfen yerleri parke döşeli bi merdiven gördüm sadece o yolun duvarları boyalıydı bi bakayım dedim merdivenlerden inmeye başladıkca tenim ısındı, ortalık ışıklandı, yerde kırmızı halı, yüksek sesle halıya bakarak “bürokrasiyi iliklerime kadar hissettim bu ne ya” dedim. Merdivenlerden hızla inen bey bana sırıtarak yanımdan geçti. Sekreterlikten başka bir odaya o odadan başka bir odaya en son dekanın odasına pinpon topu olarak girdim. Sonra kapısını çalıp içeri girerken sırıtarak gel dedi. Sırıtarak belgeleri imzaladı. Sonra ben Franz Kafka’nın Şato kitabını düşünerek, sırıtamayarak odadan çıktım.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s