Bölüm 4: Yeni Nesilde Nostalji Duygusu, Ne Yapmamız Gerektiğini Söyleyen Reklamlar

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için: Apple iOS, Android

Dünya Nereye Gidiyor’un 4. bölümü, en yaygın duygulardan biriyle başlıyor: Nostalji. Sevsek de sevmesek de hepimiz kaçınılmaz şekilde nostaljiye kapılıyoruz. Hakan, geçmiş belgelendikçe nostalji ortadan kalkar diyor. Bense bugünün gençlerinin en nostaljik nesil olduğunu düşünüyorum. 90’lar yaşandı ama bitmedi, şu an hala 90’larda yaşamaya devam ediyoruz. Yoksa Pokémon GO oynayıp, 90’lar pop dinleyip, adidas Superstar giymezdik.

“Hey sen, dinleyici! Niye boş boş duruyorsun? Tak kulaklığını, hemen Dünya Nereye Gidiyor’u dinle! Üstelik şimdi iOS ve Android uygulamalarında da mevcut.” Bu tip reklamlar sizi delirtiyorsa, doğru yerdesiniz. Bu bölümde sadece gnctrkcll’in laubali reklamlarına değil, bizi güya motive edeceği düşünülen ibarelere de savaş açıyorum. Aşağıya sadece bir örneğini koyuyorum, yayında da neden aptalca olduğunu ve beni çıldırttığını anlatıyorum.

C5xEszcWQAMMC3c

Geçmişten en çok neyi özlüyorsunuz, hangi reklamlara deli oluyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

8 thoughts on “Bölüm 4: Yeni Nesilde Nostalji Duygusu, Ne Yapmamız Gerektiğini Söyleyen Reklamlar”

 1. Gün geçmiyor ki aleks’i çıldırtan, çileden çıkartan başka bir olayla karşılaşmayalım. O ‘reklam’ları ille kendinize bir emir olarak algılamaya gerek yok. Daha iyi hissetmeniz için yapabileceğiniz şeylerin bir hatırlatması olarak düşünüp hem çıldırmamış hem de kendinize iyilik yapmış olursunuz. Gençlerin hala kendilerini iyileştirecek enerjileri olduğundan o kesime daha çok yönelinmiş olması daha mantıklı değil mi? Platinyum üyeye bu saatten sonra düzenli seratonin aşısı yapsan görebileceğin şey gülümserken fazladan 2-3 adet diş.

  Biliyorum şaşırtıcı gelecek fakat bugün hakan’ı konu seçimi hariç beğendim. femenist hakan’ı burdan tebrik ediyorum.

  Like

  1. şaka mı yapıyorsunuz, hakan’ı nasıl beğenirsiniz cox bey? bunun bir komedi programı olduğunu hatırlatmamız gerekmesi rezaleti.

   Like

 2. selamlar, geçmişe dair en çok özgür kız reklamını özlüyorum.

  podcast’inizle ilgili teknik bir önerim olacaktı ayrıca. telefonumda son ses dinlememe rağmen zaman zaman hakan’ı duymakta güçlük çektim. sonraki bölümlerde daha yüksek sesle konuşabilir misiniz? çok teşekkürler, hayırlı yayınlar.

  Like

 3. Hakan Bey geçen haftaki sert yorumlardan etkilenmiş olacak ki bu hafta dersine çalışıp gelmiş. Ancak Hakan Bey’in en iyi performansını sergilediği bu haftanın podcastinin şimdiye kadar yapmış olduklarınızın en sıkıcısı olduğu gerçeği irdelenmeli. Saygılar.

  Like

 4. Belki konuyla direkt olarak alakalı değil ama güya motive etmeyi hedefleyen, başarılı insanların yaşlarına vurgu yapan sosyal medya postlarından da ben nefret ediyorum. “Einstein şunu bulduğunda 20 yaşındaydı” gibi…

  Like

 5. ister ağaç olurum ister polen size ne?! kalkıp masum reklamları eleştirenlerin ettiği laflara bak, kendinizle çelişmeyin artık yeteeeer. motive eden reklamlara bayılıyorum, hayat baktığın yerden güzel çünkü ve bana bunu hatırlatan her şeyi de seviyorum, bunu göremeyenler kulübü olarak devam edin siz böyle.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: