Bölüm 14: Tam Çalışmayan Teknolojiler, Sigarayı Bırakmak

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için: Apple iOS, Android

OYLAMA

Tıpkı canlılar gibi, yeni keşfedilen aletler ve teknolojiler de doğar, olgunlaşır ve ölür. Evrimin doğal seçilim aracılığıyla canlılara yaptığını bizler de yeni icatlara yaparız. Yeterince iyi çalışmayan, ihtiyaçlarımızı karşılamayan ve hayatımızı kolaylaştırmayan makinelerin ömrü diğerlerine göre daha kısa olur. Yoksa bugün, Allah korusun, hala Internet Explorer ve Blackberry kullanacaktık. Peki aletler vaatlerini yerine getirememelerine, tam çalışmamalarına, eskisinden daha kötü bir durum yaratmalarına rağmen onları ısrarla kullanmaya devam ettiğimizde ne olur? Dünya Nereye Gidiyor’un 14. bölümünde, tam çalışmayan teknolojileri konuşuyoruz.

Programın ikinci bölümünde Hakan, sigarayı bırakmanın hayatında yarattığı boşluktan, yıkıcı etkiden, onarılmaz yaralardan bahsediyor. Her ne kadar konuya sigarayı bırakmanın dünyayı iyiye götürdüğünü söyleyerek başlasa da konuştukça pozisyonlarımız karışıyor, terapi ve destek amaçlı başladığımız konuşmayı sigarayı bırakmanın dünyayı nasıl iyiye götürdüğünü bulamayarak sonlandırıyoruz. Bilen varsa yorumlarda bize de anlatsın.

10 thoughts on “Bölüm 14: Tam Çalışmayan Teknolojiler, Sigarayı Bırakmak”

 1. “Orijinal içerik üretilebileceğini düşünen varsa müzelik bir gerizekalıdır.” Hahaha yeni bir mizah akımı çıktı bile buradan.

  Like

 2. tam çalışmayan teknolojilere ilk aklıma gelen örnekler:
  – (yine bir sensör vakası olarak) metroda iki yana otomatik açılması gerekirken çok defa insanların üstüne kapanıp hapseden katil turnikeler
  – (%80 bozuk olan mcdonalds dondurma makinesi gibi) yine metroda engelliler için yapılmış ama %80 bozuk olan merdiven asansörleri
  – MOBİETT uygulaması: çıkalı 1 yıl oldu ama çıktığı güne lanet okuyorum. bu kadar optimize edilemeyen bir teknoloji midir bu, yoksa İstanbul trafiği teknolojiyi de mi trollemeyi başarıyor? keşke hiç çıkmasaydı da dakikada 10 defa güncellenen otobüsün geliş dakikasını izleyip kanser olacağıma, bilinmezlik içinde kendimi keyifle oyalayarak otobüsleri beklemeye devam etseydim. en azından bir gizemi olurdu..

  hakan’ın noktalama işareti analojisi çok lezizzz.

  Like

 3. Hakan daha yeni anneliği bırakmamış mıydı? Kötü zamanlama sanki sigarayı bırakmak için, şu mübarek ayda kolaylıklar diliyorum kendisine.

  Like

 4. sigarayi icen insan zaten tum zararlarini bilerek iciyor, goze almis durumda hepsini. buna ragmen icmek istiyorsa birakmasi hicbir seyi iyiye goturmez. zorlama sekilde birakip okuz gibi kilo alip hayatina kendi bedeninden nefret ederek devam etmis olur sadece. sigaraya kac para odeyeceginden de kime ne ya? isteyen sigara parasindan kissin isteyen sinema parasindan kissin. sigarayi birakma olayi biraz fazla klise

  Like

 5. Zihinsel engellilik ve annenin ölmesi üzerinden ‘esprilerin’ o kadar iğrenç ki devamını dinleyemiyorum. Başına geldiğinde, bu kaydını dinler güleriz, daha anlamlı olur. Ama o güne kadar bir daha dinleyeceğimi hiç sanmıyorum, zorlama komiklik budalası.

  Like

 6. Sigara odaklanmayı artırmıyor. Sigara kullananların akıllarında nikotin ihtiyacı -kullanma sıklığına göre- belirli aralıklarla tekrarlandığı için farklı şeylere odaklanamıyorlar. Bu bir gerçekki kullanmayanların anlaması biraz zor olabilir. Bu bir açlıktır. Acıkıyorum yemek yiyorum, besin ihtiyacımı karşılıyorum. Sigara kullanıyorum bir önceki sigaramın üstünden 30 dakika geçti sigara içmeliyim, nikotin ihtiyacımı karşılıyorum.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: