Bölüm 25: Clean Eating, Sıfır Beden Mankenler

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:

Apple iOSAndroid

OYLAMA

Yaşamak için yiyenlerden misiniz, yemek için yaşayanlardan mı? Yoksa Instagram’a koymak için alıp, sağlıklı olmak için içenlerden misiniz? Eskiden vitamini posasında veya kabuğunda derlerdi, şimdiyse vitamini hashtag’inde, like’ında. İnsan ömrünün en uzun, insanlarınsa en sağlıklı olduğu dönemde, tarihin en sağlık takıntılı insanlarının yaşaması nasıl bir ironidir? Bildiğiniz ve gördüğünüz gibi, artık bize normal bir vücuda sahip olmak, kabul edilebilir sınırların içinde bir kiloda olmak falan yetmiyor. Daha fazla, daha fazla sağlık. En sağlıklı kim olacak yarışmasında bu hafta hangi garip besin keşfedilecek bilmiyorum ama bir kişi daha detox’un vücudu “temizlediğini” söylerse kafayı yiyeceğimi biliyorum. Sakinleşiyorum ve diğer konuya geçiyorum.

Ortalama bir insan televizyonda veya sosyal medyada bir işi meslek olarak yapıp o işte uzmanlaşan birini görünce ne hisseder? Gördüğü kişiye özenip motive mi olur, umursamaz mı, yoksa aralarındaki fark sebebiyle kendinden utanmaya mı başlar? Kişisel olarak, son seçeneğin gerçekleşmesini asla anlayamam. Ama moda sektörünün seçtiği modeller aracılığıyla sunduğu güzellik algısı kadınlar arasında bir süredir rahatsızlık yaratıyordu. 25. bölümümüzde bu rahatsızlığın kazandığı zaferi, moda sektöründeki sıfır beden model yasaklarını tartışıyoruz. Tabii bu işin bir de modellerin sağlığına etkisi boyutu var. Ama tüm işi vücut formunu koruyup podyumda yürümek ve fotoğraf çektirmek olan, bunun için herkesten fazla para ve şöhret kazanan modellerin sağlığı için endişelenmektense, pandalar buz yerken ağızları üşüyor mudur diye endişelenmeyi tercih ederim.

 

4 thoughts on “Bölüm 25: Clean Eating, Sıfır Beden Mankenler”

 1. Hakan’a daha fazla katilamazdim. Gecenlerde ince bel icin 6 kaburgasini aldiran kadin simdi ne yapacak? Demokrasi polisleri kaburgalarini zavalli kadina geri versin.

  Like

 2. detoksun baya bildiğin iç organları bahçe hortumuyla foş foş yıkamak mantığında bişi olmasına değindiğiniz için çok mutluyum hahaha. clean-eating’in de tutkulu takipçileri 1 elin parmaklarını geçmez, gerisi full boş yapıyor. Öğlen senle LAHMAÇ GÖMEN akşam kinoalı çiğ sebze salatası yiyo falan. GEÇİCEN BUNLARI.

  Diğer konu biraz kanser etti……. moda şovları bi performans sanatı gibi davranmışsınız, hani istemeyen izlemesin gibi ya da orada bi insan kendini aşıyo biz de izleyip wow diyoruz gibi şeyapmışsınız da onların orada gösterdiği şeyler bütünnn hazır giyimi domine ediyor, normal insan bacağı kadar gövdelere göre kalıplar belirleniyor ve hiç öyle alternatif bolluğu olan bi sektör değil. Dolayısıyla gayet sağlıklı aralıkta kiloya sahip kişiler giyecek bir şey bulamıyor???? çok paran varsa git diktir üstüne göre ama hayvan gibi pahalı bir şey yani düz normal insanlar sürekli o şekilde giyinemez + çirkin, en uygun seçenekler hazır giyimde ve dışlanıyorlar oradan. Aynı markalar normal insan kalıpları için plussize seçeneği sunduğu zaman da fiyatlar 2x-3x oluyor min. Niye???????

  Zero size isyanını bi anlamda yanlış yorumlamanıza 0 puan #otursıfır. Ayrıcaaaaa bi de sanki koca koca kadınlar full fashion week izleyip ağlayarak isyan ediyor gibi de davranmışsınız ama aslında çıkış noktası çocuk/ergenler. Tumblr’da #proana falan gibi haşteklere bakarsanız gelişme çağında kızcağızların yetersiz beslenmeden ucubeye döndüğünü görürsünüz.

  #DUYARCIyız xoxo

  Like

 3. Anoreksiya ve diger beslenme bozukluklari yaygin ve ciddi hastaliklar. Aman siz de manken gorunce caninizi sikmayin diye es gecilecek seyler degil akil hastaliklari.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: