Bölüm 157: Cover (şarkı)


Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Eskiye rağbet ve yaratıcılığın ölümü, yorum katmak vs olduğu gibi söylemek, şarkıyı Zeynep Bastık’lamak, tribute band, ölü arkası albümler, kimin cover’ı yapılmaz, Müslüm baba büyük cover projesi ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

7 thoughts on “Bölüm 157: Cover (şarkı)”

 1. Selam Hakan ve Aleks, öncelikle hoşgeldiniz. Coverler dünyayı iyiye götürüyor bence. Denk geldiniz mi bilmem ama bazı genç arkadaşlar dinlediği şarkının cover olduğunu bile bilmeden yeni diye bayılarak dinliyor. Eyy Aleks soruyorum sana coverların kültürel aktarımda payı yok mu sence? teknolojik imkanların yetersiz olduğu dönemde kaydedilmiş şarkıları yeni nesilin garipsemeyeceği bugünün tınıları ile tekrar yorumlamak gençleri geçmişteki sanatçıları, şarkılarını dinleyemeye motive ediyor bence ve geçmişle bugünü karşılaştırma imkanını elde etmiş oluyorlar.

  Like

 2. Yeni sezon nasıl Ömer olmadan başlar ya kınıyorum seni Aleks

  Cover konusunda Hakanın söylediklerinin altına imzamı atarım. Diğer kulvarlar neyse de müzikteki cover daha başka değerlendirilmeli bence çünkü bazı coverlara öyle bir yorum katılıyor ki gerçekten artık bambaşka bir şarkı oluyor. Sanki her zaman yediğim patlıcan yemeğinden biraz sıkılıp içine farklılık olsun diye havuç koymak gibi bir his yaratıyor. Bu çerçeveden bakınca yeni bir şey üretilmiyor argümanı bana doğru gelmiyor.

  Üniversite yıllarında popüler bir kız vardı yanında gezdirdiği iki eşantiyon gitarcı çocukla oturmadığı çim söylemediği cover kalmamıştı. Ama nedense ilgi çeken yanı hiçbir zaman sesini güzelliği veya coverların kalitesi olmadı. Zeynep bastık da bu furyadan gelip ünlü olmuş biri gibi geliyor bana

  Like

 3. Merhaba Alex ve Hakan. Alex welcome home. Yine geç dinledigim için geriden gelen bir yorum yapmak istiyorum. Önceki bölümde Hakan’ın bahsettiği “İliskilerin %80’i seks.” diyen kızın muhtemeln biten ilişkisinde seks hayatı çok kötüydü. Seks ilişkide tatlılık, hoşluk ve alelade bir şeydir. Ama eğer yoksa, o zaman çok önemli bir hale gelir.

  Like

 4. Tekrardan merhaba, sonucumu sorduğunuz için teşekkürler. Şimdilik totem yaptığım için bir şey demeyeceğim. Tercihler açıklanınca yine yazarım.
  Bölüme gelince ilk defa Aleks ile aynı fikirde değilim. Ece Mumay kendi halinde Vazgeç Gönül coverını yaparken şimdi listelere tutunmak içim türkçe popun kölesi olmuş gibi Galaksi adlı bir şarkı yapmış. Evet çok kötü coverlar da var ama Aleks hiç Nimet, Cennetten Çiçek vs dinlememiş gibi, dinleseydi her şeyi kucaklayacağını söyleyemezdi. Zeynep Bastık hakkında da şurda haklısınız: bir insan coverlar ile nasıl altın kelebek kazanır yaaa? Biliyorum kendi şarkıları da var ama coverlar ezici bir çoğunlukta. ( yorumda Aleks’in çok üstüne geldim gibi. Seni severim Aleks ama kusura bakma.)

  Like

 5. Cover dünyayı iyiye götürüyor ama sadece cover yapıp ben müzisyenim ünlüyüm diye gezenler dünyayı kötüye götürüyor. Şahsen ben sadece cover yapan birine müzisyen derken bile iki kere düşünüyorum.

  Like

 6. Sizi izlediğimden beri ilk defa Hakan’a katıldım. Alex askerden sonra toparlayamadı. Ben de gitar çalıp cover şarkı söyleyen hatta bunu YouTube platformunda paylaşan bir kişiyim ancak herhangi bir iddiam ve beklentim yok. Ne kadar ilk şarkımı YouTube’da 1 sene önce koymuş ve hala ikincisini yüklememiş olsam da bunu yapmak ve yapmak ihtimalim bana keyif veriyor. Sadece bunun için cover şarkı yapıyorum. Bu cover’ların kimseyi rahatsız etmemesi gerekiyor açıkçası çünkü netflix misali görmek istemediğin bi coverı açıp dinlemediğin sürece görmen neredeyse imkansız. Zeynep bastık konusuna girmiyorum çünkü o konuda haklısınız.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: