Bölüm 68: Medeniyetten Uzak Olmak, Bedelli Askerlik


Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroid

OYLAMA

Dünya Nereye Gidiyor’un bu bölümünde medeniyetten uzak olma durumunun yarattığı olumsuzluklardan ve bedelli askerlik olmayan bedelli askerlikten bahsettik. İyi dinlemeler.

9 thoughts on “Bölüm 68: Medeniyetten Uzak Olmak, Bedelli Askerlik”

 1. Ya bu alex nekadar kasaba burjuvası bir adamdır ben zorlanıyorum idrakta. Daha dün mızrak ile kılıç dişli kaplandan kaçan türün torunu olarak hasbam duş sırası beklemekten mızmızlanıyor.

  Ayrıca sen mix yapmışsın, çık şöyle doğanın içinde kamp kur bir önce. Plaza insanlarından, metrobüs yolculuklarından, tweeter bağımlılığından bir uzaklaş. Kendine, zihnine vakit ayır. Özüne dön alex, dota hero luğunu bırak artık

  Like

 2. Alex’e katılıyorum, net dünyanın en kötü şeyi, erkeklere askere gitmesi gerektiğini bunun kesin olacağını veya olması gerektiğini söyleyen kadınlar. Bu kadınlar dünyayı çok kötüye götürüyor.

  Yalnız o kadar medeniyetten uzaklaşmaktan yakındınız, günümüzde en fazla rağbet gören barbarlığa da gülüp geçtiniz. 18 yaşının altındaki erkeklerin sünnet edilmesi çok ciddi bir barbarlık, vahşettir. Ufacık çocuklar, izni veya beyanı olmaksızın sakatlanıyor, bunu da bir bölümünüzde detaylı değerlendirin isterseniz.

  Ayrıca Ankara’ya gelmişken bi haber etseymişsin keşke.

  Like

 3. Başka herhangi bir dinleyicinin dikkatini çekti mi bilmiyorum ama bölümün 41.12 saniyesinde çıkan bardak seslerinden Kaybedenler Kulübüvari bir hava sezdim. Sanırım artık Hakan’ın o umursamaz ses tonunun ve modunun kaynağını çözdüm

  Like

 4. Cok da guzel olmayan bir sehri ovup bagirlarina bastiklari icin Ankaralilari anla biraz Aleks.Napalim yani deniz yok, Odtu haric dogru duzgun yesil alan yok, senelerce Melih Gokcek gibi bir deliyi idare ettik.Birak da iki ovup kendimizi kandiralim.Hem cidden gidince ozlenen, yasayinca delirten bir sehir.Istanbul’da yasayan Ankaralilari anliyorum o yuzden.

  Like

 5. Alex gözünü seveyim bu kadar pimpirik olma ya , yok sırtına taş batmış yok duş alamamış yok milletin ayağı kokuyormuş, biraz da lüksünden ödün ver , biraz da kendini kaosun içine bırak. Her şeyden bu kadar şikayet edersen hayatı yaşayamazsın.

  Like

 6. Konularla alakasiz ama ikinizin nasil tanistigini asiri merak ediyorum, belki bir bolumde bahsedersiniz.

  Like

 7. korkarım askerlik konusundaki en temel gerekçeyi kaçırıyorsunuz: devletin ideolojisini bireylere enjekte etmek. bu yüzden 21 gün de olsa herkesin askere gitmesini istiyorlar. herkesin militarizm günahına bir nebze bulaşmasını istiyorlar. ayrıca o 21 günlük askerlik yandaş bir sürü firma için de üniforma, yemek, ulaşım, hatıra fotografı, yeşil don vs. gibi gelir kaynağı yaratacak.

  Like

 8. 28 gunluk askere gitmek ahlaki bir yukumluluktur:
  -Olme riski yok
  -Oldurme riski yok
  -28 gun spor yapma aliskanligi ediniyorsun
  -28 gun duzenli yasama aliskanligi ediniyorsun
  -Hemen her yerden her turlu insanla etkilesmeyi ogreniyorsun. Hayatinin geri kalaninin aksine kimle etkilestigini secemedigin bir yer
  -Cok kibirliysen torpuleniyorsun, kendini bi bok sanmiyorsun
  -Daha basit bir yasam nasilmis gormus oluyorsun

  28 gunluk askerlik oruc tutmak gibi bir seydir. 28 gunlugune ortalama Turk insaniyla fakir ve disiplinli bir hayat yasama fikrinden rahatsiz olan afedersiniz yarrak gibi bir insandir ve 28 gunluk askerlikle bu ozelliginin degismesi gerekir.

  Like

 9. Merhaba alex ve hakan. Biraz uzun bir yorum olacak dilediğiniz yerleri kesebilirsiniz. Öncelikle sizi öğrenci evinde bulaşık yıkarken vakit geçsin diyerek “Çay Kahve Fetişizmi” bölümünüz ile keşfettim. Yaklaşık 4 aydır dinliyorum. Aslında tüm bölümlerinizi dinleyip ondan sonra yorum yapmaya başlayacaktım ama yaklaşık yarısını dinleyebildim. Ayrıca google’ın yeni podcast uygulamasını anonsunuz ile beraber indirdim daha pratik tüm arkadaşlara tavsiye ederim.

  Bölüm ile ilgili olarak; Bir Ankaralı ve Ankara milliyetçisi olarak sizleri şiddetle kınamakla beraber alexe şu konuda katılıyorum: Doğma büyüme Ankara’da yaşayanlarda Ankara milliyetçiliği yok. Bende de yoktu hatta bir an önce şu şehirden defolup gitsem kafasındaydım. Ne zaman şehir dışına okumaya gittim, üst düzey bir Ankara milliyetçisi oldum. İstanbul’da yaşayan Ankaralı kardeşlerimi bu onurlu direnişlerinde selamlıyorum…

  Alex sanırım hayatında doğru düzgün askerlik anısı dinlememişsin. Benim dinlediklerimin %90’ı ilgi çekici komik ve sıradışıydı. Ayrıca askerlik anıları hayat kurtarır, ortamda muhabbetin yoğunluğunu zirvelere çıkarırken sessizliğin hakim olduğu ortamlarda konu açmak için en güzel giriş konusudur askerlik ve askerlik anıları…

  Son olarak; bir bölümde “Klişeler” dünyayı iyiye mi götürüyor kötüye mi götürüyor tartışabilirsiniz. Tüm DNG ailesine selamlar.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: