Bölüm 152: Liste Yapmak


Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Hayatının kontrolünü ele almak, film-kitap listeleri, listeye atmak bitirmenin %99’udur, ilgi alanından kimlik yaratmak, retromania, top bilmem kaç listeleri, sıralamanın zorluğu, organizasyon kabiliyeti ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

9 thoughts on “Bölüm 152: Liste Yapmak”

 1. İstediğimiz şeylere ulaşmak bizi asla mutlu etmez çünkü bunlara ulaşınca artık bunları istememeye başlıyoruz. isteğin devam edebilmesi için objesinin daima eksik olması gerekir. çünkü asıl istediğimiz bir şeyin kendisinden çok onun kafamızda yarattığı imgedir.

  Like

 2. Top 10 Top 50 listelerine yapılan yorumlara bayılıyorum. Ooo Atilla Dorsay in da house. “Bu film nasıl olmaz, demek ki izlememişsin izlemeni tavsiye ederim.” Kim taktı bu perdeyi, bu kadar üst perdeden konuşma yetkisini kimden aldın birader? “X film 26.yken Y film 24. mü? Senin sinema bilgine sokayim.” Bir insan zevklerinin bu kadar objektif ölçütler olduğunu nasıl düşünebilir aklım almıyor. Ya bırak işte dikkatini çeken varsa sen de ekle listene yoksa siktir git bu kadar büyütülecek bir şey mi?

  Like

 3. Uzaya insan gönderilmesi dediğin gibi 50 defa yapılmış bir şey ancak burada büyük olan olay özel bir şirketin ilk defa uzaya insan göndermesi. Amerika, Rusya gibi büyük devletlerin gönderebilmesi ellerindeki imkanlardan dolayı her zaman mümkün zaten ancak özel şirketlerin de göndermeye başlamasıyla uzay ticari bir alana dönüşüyor.

  Like

 4. Dizilerde, filmlerde ya da okuduğum kitaplarda denk geldiğim filmleri ve kitapları liste yapmaktan çok not ederim. Böylece ne kabarık bir listem de üzerimde bunların getirdiği bir ağırlık olur. Kendim liste yapmasam da film izlemeden ya da kitap sipariş etmeden önce ölmeden önce listelerine bakarım.
  Kuzenim ilkokula gittiği için genelde ona kitap hediye ediyorum. Çocuk kitaplarının içeriğini bilmek çok zor olduğundan güvendiğim kişilerin oluşturduğu çocuk kitapları listeler kitap seçimlerinde bana yardımcı oluyor. Sırf bu yüzden bile liste yapmak dünyayı iyiye götürüyor.
  Hakan’ın dediği konu beni de endişelendiriyor. Babam öldükten sonra bu kıytırık devlet işleri prosedürü beni çok korkuyor. Umarım saçma bir vergiyi ödemeyi unuttuğumuz için ileride eve haciz gelmez.
  Bu arada çok sayıda podcast dinleme denemem oldu, diğerlerine baktığım zaman fersah fersah iyisiniz. İyi ki devam ediyorsunuz. Her ikinize de ayrı ayrı selamlar.

  Like

 5. Lise zamanı emekli bir albayla tanışmıştım o dönem spritüel işlerle uğraşıyordum albay da şaman olduğunu düşünüyordu tüm bu absürtlükleri kenara bırakırsak bana kendimi modive etmem için liste yapmam gerektiğini söylemişti o dönem kitap okumaya başladığım ilk dönemler ilk kitabımın ismi sefiller. İnternet kafeye gidip exsel dosyası çıkarmış ve liste yapmıştım yıllar geçti 357 kitap okumuşum hepsi listede ve oradan hayatımı görebiliyorum. İlk dönemler spritüel kitaplar sonra milliyetçi sonra dini tasavvuf sonra roman ağırlıklı ve son olarak popüler bilim kitaplarıyla devam etmişim son bir senedir kitap okumuyorum yıllar ve aylara göre göre (hangi aylar daha fazla okumuş vb) grafik exsel dosyasında mevcut. Muazzam bir deneyim di. Şimdiler de evin bir köşesinde duruyor.

  Like

 6. Hayatımı gereksizler listeler yaparak yaşıyorum 😂izlenecekler, okunacaklar, dinlenecekler, yapılması gerekenler, alınması gerekenler, aranması gereken insanlar…hatta benim kişilik listem vardı istediğim kişiliğe sahip olmak için yapmam gerekenler vardı, maddelerim vardı 18-20 yaş aralığında iken 😂sizinle bir kaç maddeyi paylaşabilirim.
  -trip atmak yok sorunlarını konuşarak dile getirmelisin
  -kibar olmalısın istemediğin durumlarda bile
  -daha anlayışlı olmayı öğrenmelisin
  -bu kadar çok gülmemelisin..
  Yaş aldıkça değişti bunların hepsi, o liste ile hızlandıramadım bu süreci sanırım 😂😂Hala çok gülüyorum, bunu da aşşırı dert etmişim be 😉18-20 yaşıma sesleniyorum buradan ‘gardaşım otur ders çalış’

  Like

 7. Öğretmenlerin az kazandığını yüzümüze vurmanızı hiç hoş bulmadım…En azından 8 ay yaz tatilimiz var. Gideyim yazlıkta buz gibi coronamı yudumlayım

  Like

 8. Liste yapmayı dizi ve film izleme için yapılan listelemeyle sınırlı tutacağınızı asla düşünmemiştim, hayal kırıklığı oldu. Oldukça dar bir alanda paslaşmalar yaşandı.

  Like

  1. Aleksin de dediği gibi liste yapmak insana ayrı bir tatmin veriyor. Bir de kendi yetersizliğini örtme konusunda bir faydası oluyor sohbetlerde gördüğüm kadarıyla. Mesela “şu filmi izledin mi” “yok izlemedim ama listemde var” o filmi izlememe ya da kitabı okumamış olma ezikliği kalkıyor derhal ortadan. Yalnız bu kadar tatmin eden listeler bir o kadar da acı veriyormuş onu anladım bu sıralar. Ders çalışırken hem ders çalışma listelerim hem de yapmak istediğim diğer şeyler listeleri enerjimi sömürüyor. Keşke şu sıralar tek yaptığım liste günlük çözdüğüm sorular olmasa..

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: