Bölüm 141: Lüks


Haftalık bölümlere ilave içeriklere ulaşabilmek ve bizi desteklemek isteyenler için: Patreon

Dünya Nereye Gidiyor’u telefondan dinlemek ve abone olmak için:
Apple iOSAndroidSpotify

OYLAMA

Bir deney olarak Dubai, 7 yıldız fiyaskosu, otel terliği, lüks algısı ve ihtiyaçların değişmesi, lükse alışmak, ürün/hizmet farkı, lüksün rahatsız etmesi, kabus gibi bir uçuş, koronavirüsün faydaları ve çok daha fazlası bu bölümümüzde.

11 thoughts on “Bölüm 141: Lüks”

 1. Aleks bey bölüm boyunca gülüşünüz zengin herifler gibiydi, adaptasyon sağlanmıştır. Hakancığım sesine zeval gelmesin :*

  Like

 2. Lüks bence dünyayı iyiye götürüyor ama burda da şöyle bir sorun var lüksü aşırı abartanlar. Tamam lüks içinde yaşamak güzel ama bunu gidip maddi açıdan üstün olduğunu göstermek için insanların gözüne sokmaya çalışanlar hakkında yapacak yorum dahi bulamıyorum.

  Like

 3. Dolu kadehi ters tut grubunun ismi Ömer Hayyam’ın bir rubaisinden gelmektedir muhtemelen;
  Tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
  O sümbülü koklamak, saçın’ ellemek.
  Sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
  Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!

  Like

 4. Lüks yurt hayatında dünyayı kötüye götürüyor eğer kyk yurtlarından önce hiç yurt tecrübeniz olmadıysa -hatta olduysa bile- kyk yurtlarında kendinizden ve lüksünüzden ödün vermedikçe benim gibi mutlu olamıyorsunuz

  Like

  1. Alekseyciğim o lüksün küçük bir kısmını evinde devam ettirmek istersen benzer terlikleri Chakra’dan temin edebilirsin. Banyodan sonra kuruyana kadar giymek evde de çok pratik oluyor ayrıca.

   Lüks ve ihtiyaç kişiye ve zamana göre değişir tabi de Allah kimseyi gördüğünden geri koymasın, en önemlisi o.

   Like

 5. yurtdisinda yasadigim 4 yil boyunca türkiyede orta sinif olarak ne kadar lüks icinde yasadigimizi anladim. örnek olarak, yemeksepetinin müdaili olan sitede alman döneri, hamburger ve pizzadan baska alternatifiniz yok, eve aldiginiz mobilyalari kendiniz monte etmek zorundasiniz yoksa mobilya ücreti kadar parayi vermeniz gerekecek. bunun gibi türkiyede bedavaya ya da bize göre az bir miktara aldigimiz hizmeti burada satin alamiyorum. dubai derecesinde lüks degil ama türkiyede yasarken lüks olarak görmeyip suan bana lüks gelen hayat dünyayi iyiye götürüyor.

  Like

 6. ekonomik olarak alt-orta sınıftan gelmiş biri olarak bedenimin ve psikolojimin kamp ve otostopa artık katlanamamasıyla birlikte otellerde kalmaya başladığımdan beri tatil imgesi tatsızlaşmaya başladı. her ne kadar kendi kazandığım parayla otelde kalsam da sürekli bir vicdan azabı, huzursuzluk, suçluluk hissediyorum. buraya ait değilmişim, ve hatta, bu lüks koşulları hak etmiyormuşum gibi geliyor. dışardan yemek söylesem, ertesi gün halen kendi içimde yaptığım hareketi meşrulaştırmaya çalışır oluyorum. ki bahsettiğim oteller öyle ahım şahım değilken, aleks’in kaldığı gibi bi otelde kalsam herhalde dayanamaz pılımı pırtımı toplar gider parkta yatardım.

  Like

 7. Günümüzde lüks kavramı çok bulanık bir tanıma sahip. Gittikçe de bulanıklaşıyor. Mesela çay bir ihtiyaç mıdır yoksa lüks müdür? Kim “Bu ay sıkışık durumdayız. Çay almayalım” diyor? 100 yıl önce araba çok lüks bir ulaşım aracı sayılırken şimdi uçaklar bile sıradanlaştı.

  Lüks, kişinin durumuna göre aşırı değişebilen bir şey. Ben en son taksiye ne zaman bindiğimi hatırlamazken, her yere arabayla gittiği için otobüs kartı olmayan tanıdığım var. Diğer yanda otobüs kartına para yetiştiremeyen tanıdığım da var.

  Bir de bolluktan parayı nasıl harcayacağını şaşırmış bir kitle var ki akıllara zarar. Twitter’da “Allah’ım nasip etme” adlı hesapta bolca görebilirsiniz. Lüksün sınırlarını belirlemek önemli. Mesela benim ne kadar param olursa olsun bir arabaya 100.000 eurodan fazla vermem. Benim için sınır orası.

  Konuyla alakalı Beyazıt Öztürk’ün şampuan anısını bırakıp yorumumu tamamlıyorum:

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: